Włodzimierz Gawroński

Włodzimierz Gawroński

Mentor: Zarządzanie

Trzech współczesnych praktyków zarządzania - na kim się wzorować?

Motto: „Kopiuj mistrzów, dopóki sam nie zostaniesz mistrzem” - Stefan Żeromski

Chętnie utożsamiamy się z sukcesem i ludźmi, którzy są jego ikoną. Pytanie, który wzorzec wybrać na progu startowym do kariery menadżera? W tym artykule wskażę Ci trzech najwybitniejszych praktyków zarządzania. Będzie to mój bardzo subiektywny wybór z olbrzymiej plejady wielkich guru zarządzania biznesem. Myślę, że wybieram osoby najbardziej wyraziste. Przeczytaj listę rekomendacji i pomyśl jak różnorodna to grupa i jednocześnie, jakie spektakularne sukcesy odniosły te osoby.

Peter Drucker, Steve Jobs, Richard Branson, Warren Buffett, Jeff Bezos, Sergey Brin i Larry Page (określani jako Duet Google), Tim Berners-Lee, Anita Roddick, Ray Kroc, Rupert Murdoch, , Bill Gates, David Ogilvy, Meg Whitman, Mark Zuckerberg, Howard Schultz, Jack Welch, Michael Dell, Tom Peters, Ricardo Semler, Herb Kelleher, Andy Grove, George Soros, Akio Morita.

Wszyscy z nich to praktycy. Zacznę jednak od osoby, która zmieniła współczesny świat zarządzania czyli od Petera Druckera. Oczywiście, Drucker nie wymyślił zarządzania. Przed nim również nie brakowało menedżerów odnoszących sukcesy. Ale dopiero on udowodnił znaczenie menedżerów i zarządzania we współczesnej gospodarce. Nazywa się go "ojcem-założycielem" zarządzania. Drucker wykazał, że sama wiedza menedżera nie wystarcza, by mógł on kompetentnie zarządzać podwładnymi. Ważna jest osobowość przełożonego, istotne są też jego umiejętności m.in. rozumienia ludzkich postaw zawodowych, dzięki której menedżer lepiej rozumie mechanizmy kierujące działaniami innych. Nie bez znaczenia jest także charakter relacji między przełożonym a podwładnymi. Przesłanie Petera Druckera to skuteczne przywództwo: orientacja na cel, prawość charakteru, silne zaangażowanie w sprawy zespołu, postrzeganie spraw z szerokiej perspektywy, pomysłowość, osobista konsekwencja i dyscyplina oraz pielęgnowanie pasji i przekazywanie jej zespołowi. W swoich książkach podkreślał, że w dzisiejszych czasach samo doświadczenie już nie wystarczy. Niezbędne jest ciągłe kształcenie się i rozwijanie swoich cech osobowości w celu zrozumienia ludzi i spraw, którymi razem z nimi się zarządza. Koniecznie przeczytaj choć jedną z jego książek. Dlaczego nie wszystkie? - bo jak przeczytasz jedną, to na pewno złapiesz się za pozostałe.

Najlepszych menadżerów poznaje się po wynikach ich pracy i po tym jak przyciągają do siebie współpracowników, pokazując im drogi rozwoju i pomagając tymi drogami iść do sukcesu. Najwybitniejsi menedżerowie mają przede wszystkim pasję i wyznaczone cele, którymi chcą się dzielić z innymi i przekonywać by podążali za nim. Takim menadżerem był Steve Jobs (1955-2011), który nigdy nie chodził utartymi szlakami. Od momentu gdy skonstruował swój pierwszy komputer zawsze kierował się intuicją. Nigdy nie pytał ludzi, czego chcą. Wielki Innowator – tak go nazywano - potrafił wyczuć, czego chcą ludzie. Lub po prostu sprawić, że uwierzą, iż ten czy inny gadżet jest im naprawdę potrzebny. Menadżer o gigantycznej charyzmie, jego życiowe credo: "Musisz w coś wierzyć - przeczucie, przeznaczenie, życie, karmę, cokolwiek. To podejście nigdy mnie nie zawiodło i całkowicie odmieniło moje życie".

Polską „gwiazdą” zarządzania, na jakiej proponuję Ci się wzorować jest Jacek Pawlak. Zaczynał swoją karierę od stanowiska asystenta sprzedaży, potem został dyrektorem sprzedaży Toyoty w Europie. Niedawno objął nadzór nad całą działalnością koncernu – od produkcji przez marketing, sprzedaż aż po badania i finanse – w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Jak się w tym sprawdzi – zobaczymy? W każdym razie, to pierwszy polski menadżer na tak wysokim stanowisku w ekstralidze międzynarodowego biznesu.

Polscy menadżerowie są coraz lepiej przygotowani merytorycznie, zdobywają coraz większe doświadczenie i coraz lepiej rozumieją istotę współczesnego zarządzania – wyrażoną przez Lee Iacocca: „Menedżerowie muszą być nie tylko decydentami, lecz także inspiratorami zdolnymi do motywowania ludzi”.

Przedstawiłem Ci trzy wzorce menadżerskie, co wcale nie znaczy, że możliwych innych wyborów nie ma. Może korzystając z dorobku innych, wypracujesz w przyszłości swój własny wzorzec, którym „podbijesz” świat biznesu. Życzę Ci tego.

P.S.

Pierwsza dziesiątka zestawienia "Forbesa":

1. Herbert Wirth z KGHM - za największą zagraniczną akwizycję kanadyjskiej Quadry
2. Luis Amaral z Eurocash - za przejęcie Tradisu i wzrost obrotów sieci hurtowni
3. Paweł Buszman z AHP - za zbudowanie największej sieci klinik kardiologicznych
4. Marek Piechocki z LPP - za wypracowanie rekordowych wyników na rynku sieci odzieżowych
5. Mirosław Godlewski z Netii - za przejęcie Telefonii Dialog i Crowley Data
6. Jerzy Starak z Polpharmy - za przejęcie Polfy Warszawa i ekspansję w Rosji, Turcji i Kazachstanie
7. Rafał Brzoska z InPost - za stworzenie niezależnego operatora pocztowego
8. Leszek Czarnecki z Getin Holding - za udane wyjście z rynku ubezpieczeniowego (TU Europa) przy jednoczesnej jego ekspansji (Open Life)
9. Michał Chałaczkiewicz z Montagu - za przejęcie Emitela i budowę nowej branży outsourcingu infrastruktury telekomunikacyjnej
10. Piotr Krupa z Kruk Inkaso - za stworzenie największej firmy w branży windykacyjnej w Europie Środkowej i Wschodniej.

W.G.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl