Tomasz Jurek

Tomasz Jurek

Mentor: Obsługa klienta

Modele rozliczeń wynagrodzenia – na co zwrócić uwagę i jakich propozycji się spodziewać

Kwestia kompensacji to w Polsce dla wielu osób nadal najważniejszy element motywacyjny przy wyborze pracodawcy. Pracujemy na rynku, który faworyzuje pracodawcę. To firmy zatrudniające pracownika najczęściej decydują o wysokości wynagrodzenia, a możliwość negocjowania warunków jest albo bardzo ograniczona, albo jej nie ma. Dla porównania na rynku brytyjskim, który nazwałbym rynkiem pracownika, to pracownicy mają wiele możliwości, a rynek oferuje im wybór miejsc pracy, co sprawia, że pieniądze nie są tam najważniejszym elementem pakietu wynagrodzenia.

Pracodawcy w Polsce coraz częściej oferują sensowny pakiet dodatkowych korzyści niefinansowych oraz premii, aby zachęcić do podjęcia pracy i zmotywować do jej sumiennego i efektywnego wykonywania.

Historycznie, płacowe systemy motywacyjne, w których pracownik otrzymuje zmienne wynagrodzenie w zależności od wyniku, to nic nowego. Już w dziewiętnastowiecznych manufakturach bardziej sprawiedliwi przedsiębiorcy oferowali dodatkowe korzyści pracownikom, którzy produkowali wydajniej niż inni. W dalszej kolejności systemy premiowe pojawiły się w działach sprzedaży, a odkąd mamy do dyspozycji zaawansowane narzędzia pozwalające mierzyć wyniki pracy, są one oferowane np. pracownikom działów obsługi posprzedażowej, którzy niekoniecznie mają bezpośredni wpływ na wyniki finansowe, jednak z pewnością ich działania mogą znacząco zwiększyć sprzedaż i udział w rynku.

Dzisiaj osoby szukające zatrudnienia mogą się zatem spodziewać, że pracodawca zaoferuje im wynagrodzenie w postaci niewysokiej pensji podstawowej oraz premii zależnej od wyników pracy. Niektóre firmy próbują wdrażać kreatywne, nowoczesne systemy motywacyjne, w których prowizje są rozliczane według różnych skal, progów i w różnych terminach. Można się spodziewać, że wynagrodzenie prowizyjne generuje sporo stresu w zależności od sytuacji na rynku i ustalonych progów prowizji. Stąd też motywacja do bardziej wydajnej pracy. Właściciele prestiżowych marek często wychodzą z założenia, że ich produkty sprzedają się same; w związku z tym ich prowizje są procentowo niewielkie, a dodatkowe wynagrodzenie jest wypłacane dopiero po osiągnięciu wysokiego progu sprzedaży. Z kolei mniej znane firmy mogą oferować bardzo wysokie prowizje wypłacane już przy pierwszej sprzedaży, jednak ich produkty bardzo trudno sprzedać. W trakcie kolejnego etapu rekrutacji (osobiście zawsze wychodziłem z założenia, że pierwsza rozmowa o pracę, pierwszy etap rekrutacji nie jest odpowiednim momentem na rozmowę o finansach), warto dokładnie wypytać o warunki finansowe, model premiowy, czas i formę w jakiej premie są rozliczane. Warto wiedzieć, czy premie są wypłacane w gotówce, w towarze, czy na przykład w postaci udziałów w firmie oraz od czego są zależne i czy są wypłacane natychmiast, czy z opóźnieniem. Warto zapytać o zarobki innych handlowców, choć nie każdy pracodawca będzie chciał udzielić takiej informacji.

Ostatecznie sama forma współpracy ma również duże znaczenie. Samozatrudnienie, stygmatyzowane umowy cywilno-prawne (które mają swoje wady, ale również zalety dla pracownika), kontrakt menadżerski czy umowa o pracę? Co jest dla Ciebie najbardziej korzystne?

W rzeczywistości z punktu widzenia pracodawcy, firma przeznacza konkretny roczny budżet na wynagrodzenie podstawowe i ewentualne dodatkowe wynagrodzenie będące prowizją od sprzedaży. Kwota podstawy jest stała, a to ile pieniędzy odbierze pracownik zależy od wybranej formy współpracy, co wynika ze zróżnicowanego poziomu opodatkowania różnych rodzajów umów. Przykładowo student do 26. roku życia zatrudniony na umowę cywilno-prawną odbierze wynagrodzenie pomniejszone jedynie o podatek, ponieważ w takim przypadku nie jest konieczne odprowadzanie składek ubezpieczeniowych do ZUS. Warunkiem narzuconym przez przepisy jest tutaj brak wyznaczonego przez pracodawcę czasu i miejsca wykonywania pracy. Dodatkowo, umowa o dzieło, której przedmiotem jest dzieło przekazane pracodawcy w wyniku wykonanej pracy (np. baza nowych klientów) pozwala na dodatkową oszczędność na podatku, ponieważ w jej przypadku dopuszczalne jest uwzględnienie 50% kosztów uzyskania przychodu, co w efekcie powoduje, że koszt podatku maleje do zaledwie 10% całości kwoty brutto.

Dla porównania, umowa o pracę wymaga od pracodawcy odprowadzenia pełnych składek na ZUS oraz podatku, co w sumie daje kilkadziesiąt procent całości wynagrodzenia brutto.

Podsumowując: rozważając zatrudnienie w firmie, która oferuje finansowy system motywacyjny, sprawdź jaka jest wysokość wynagrodzenia gwarantowanego, jaka jest potencjalnie wysokość premii, jakie premie odbierają inni pracownicy i po jakim czasie pracy jest to możliwe oraz kiedy i w jakiej formie jest wypłacane dodatkowe wynagrodzenie. Dowiedz się, jaka jest forma współpracy i podejmij racjonalną decyzję. Pamiętaj, że najlepsza oferta nie zawsze będzie pochodziła od najfajniejszej marki.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl