Piotr Rybicki

Piotr Rybicki

Mentor: Finanse

Perspektywy pracy w zawodzie finansisty.

Perspektywy pracy w zawodzie finansisty. Od dawna bardzo pozytywnie mówi się o pracy w finansach. Wielu absolwentów chwali sobie wybrany przez siebie zawód i świetnie się w nim realizuje. Choć nie wszystkim przypadają do gustu „cyferki”, to jednak obecnie finanse w wielu przypadkach bazują na liczbach, ale wykraczają poza utarty schemat.

Sięgnijmy wstecz

Jeszcze 30 lat temu praca w finansach (w zasadzie trzeba napisać – praca w księgowości – bo tylko takie wtedy istniały finanse) nie była wymarzoną pracą, a wręcz przez wielu traktowana była, jako jedna z nudniejszych. Zresztą wtedy sam fakt rejestrowania zdarzeń był wyzwaniem.

Prawdziwa rewolucja zaczęła się 20 lat temu, wraz z pojawieniem się komputerów. Nagle okazało się, że nie potrzeba aż tylu księgowych, bo wiele czynności może wykonać komputer. Owszem, początki nie wyglądały tak jak dziś to widzimy, ale w ciągu kilku lat drastycznie zmniejszyła się liczba księgowych, a powoli zaczęło pojawiać się coraz więcej stanowisk typowo finansowych, jak analityk, bankowiec czy ubezpieczyciel.

Jeszcze jedną istotną rewolucję przeszliśmy dokładnie 10 lat temu – w związku z wejściem Polski do Unii zwiększyła się ilość operacji na rynku międzynarodowym, co wymusiło pojawienie się nowych zawodów, jak specjalista od fuzji, specjalista od sprawozdawczości międzynarodowej, itd.

Teraźniejszość

A jak wygląda rzeczywistość dziś? Otóż – czy ktoś tego chce czy nie – finanse są obecne wszędzie. Bo wiedzy z zakresu finansów potrzebuje już nie tylko klasyczny księgowy, ale również dział sprzedaży, dział marketingu, czy dział badań i rozwoju. Każdy (dosłownie każdy) musi umieć policzyć skutek liczbowy swoich działań, obliczyć wskaźniki, jakie ma do zrealizowania, czy znać wpływ jego działań na inne działy, czy całą firmę.

Najbardziej oczywistym miejscem zatrudnienia dla młodego finansisty jest bankowość – tu ceni się wiedzę o mechanizmach dotyczących zarówno bankowości, jak i biznesu. Osoby preferujące kontakt z klientem mogą zająć się doradztwem, te bardziej skupione na cyfrach zapewne wybiorą stanowiska analityczne (np. analityk finansowy czy analityk ryzyka). Można też zająć się dziedzina ubezpieczeń – w obecnych czasach produkty finansowe stają się coraz bardziej rozbudowane i liczy się odpowiednie dopasowanie ich do możliwości klienta, czy to indywidualnego, czy instytucjonalnego. Poza nasuwającym się naturalnie wyborem działu sprzedaży ubezpieczeń, można też wybrać dział analiz czy dział likwidacji szkód, a nawet dział audytu.

Gdybym chciał wymienić trzy najważniejsze cechy dzisiejszych finansów to w „top3” znalazłyby się: kompetencje – wiem dużo, a nawet bardzo dużo z zakresu, w którym się specjalizuję, interdyscyplinarność – niestety, jeżeli znam się tylko na finansach to obecnie zbyt mało, muszę umieć dopasować wiedzę do innych dziedzin nauki, „zdrowy rozsądek” – nie zawsze to, co podpowiada nauka finansów, da się bezpośrednio przenieść na życie biznesowe.

Popatrzmy w przyszłość

A jak będą wyglądały finanse za 20 lat? Chciałbym to wiedzieć! Jeżeli przypomnę sobie, że w czasie mojej nauki bardzo duży nacisk kładło się na umiejętność zaksięgowania operacji gospodarczych na kontach księgowych, a dziś czynność ta wykonywana jest automatycznie, to przewidzenie przyszłości jest niezwykle trudne. Jednak jednym z zadań stawianych od zawsze finansistom jest planowanie (w szczególności planowanie finansowe). I nadal jest ono ważne. Od pewnego czasu da się zauważyć, że mierzymy coraz więcej wskaźników i coraz większą wagę przywiązujemy do opłacalności, efektywności działań. Już dziś marketing to ocena pod kątem wielu wskaźników. Big Data to fakt i nie dotyczy tylko nowych technologii, ale w coraz większym stopniu naszego życia codziennego, naszych nawyków, nie tylko dotyczących bezpośrednio zachowań konsumenckich. Wiedza finansowa, umiejętność analizowania danych i wyciągania wniosków będzie coraz ważniejszym aspektem wielu dziedzin.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przyszli finansiści pierwsze swoje poważne zadanie zawodowe przeprowadzili na sobie – planując swoją karierę w finansach. Odpowiedzi na pytania – co, jak, gdzie, kiedy, dlaczego – znacznie ułatwią podjęcie właściwej decyzji.

Jak w firmie – dobry plan bardzo pomaga w funkcjonowaniu.

Piotr Rybicki

Ps. Tym krótkim wstępem witam się z wszystkim uczestnikami programu „Do Pierwszej Pracy”

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl