Piotr Rybicki

Piotr Rybicki

Mentor: Finanse

Korporacja vs. mała firma

„Korporacja czy mała firma? – oto jest pytanie” – można tak sparafrazować słowa klasyka. Jest to zapewne jedno z ważniejszych pytań jakie stawia sobie wielu z Was. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. Jak w wielu przypadkach – nie ma złotego środka.

Własne doświadczenia

Gdybyśmy zapytali osoby z doświadczeniem zawodowym, które czy to przeszły ścieżkę kariery korporacyjną, czy małej firmy, to każda z tych osób opowie niejako o swoich doświadczeniach – i to jest całkowicie zrozumiałe. I tak pytając osobę, która pracowała i nadal pracuje w korporacji najprawdopodobniej usłyszymy, że to najlepsze miejsce pracy i nie wyobraża sobie pracy w innym miejscu – a już na pewno nie w małej firmie. Pytając osobę, która odeszła z korporacji usłyszymy, że jest to dobre miejsce ale na chwilę. Natomiast osoby, które całe życie pracują w małym biznesie pewnie nie uda się wam przekonać, że korporacja to dobre miejsce. I dużo jest w tym prawdy. W dużej mierze to od nas i od naszych cech charakteru zależy gdzie będziemy czuć się dobrze.

Ustal kierunek

Myślę, że wielu z Was doskonale wie, a przynajmniej potrafi sobie wyobrazić zarówno wady jak i zalety czy to pracy w korporacji, czy w małej firmie. Jeszcze kilka lat temu można było śmiało wskazać oczywiste plusy i minusy „dużych” i „małych” miejsc pracy – jak na przykład większe możliwości rozwoju w korporacji, czy mała ilość ciekawych biznesowych przypadków w małej firmie. Dziś nie ma już tak oczywistych podziałów. Tzn. i w dużej korporacji można utknąć na stanowisku bez żadnych perspektyw, a i wiele małych firm – w praktyce i średnich – to firmy o ciekawej przeszłości i dużych perspektywach. Do mitów przechodzi też przekonanie, że tylko w korporacji się dużo pracuje. Twój wybór – w mojej ocenie – powinien obejmować przede wszystkim odpowiedź na pytanie: czy chcę mieć szefa właściciela (mała firma), czy szefa menedżera (korporacja).

Co dalej

Tak naprawdę determinująca, czy wybrać korporacją czy małą firmę, jest odpowiedź na pytanie – co chcesz robić za kilka lat, czyli w którym miejscu chcesz być mając 30 i więcej lat.

Niestety w tej kwestii są pewne ograniczenia natury czysto praktycznej. Otóż jeżeli zdecydujesz się na małą firmę, to im dłużej w niej będziesz, tym mniejsza szansa, że pojawisz się w korporacji. Korporacje raczej wolą „świeżynki” – osoby bezpośrednio po studiach, niż osoby już z pewnymi przyzwyczajeniami. Choć oczywiście nie jest to regułą. Jeżeli wybierzesz pracę w korporacji i później zdecydujesz się „odejść” do małej firmy to może zabraknąć Ci otoczki organizacyjno-administracyjnej, o której nie musiałeś myśleć – ona po prostu była. Jedno jest pewne: jeżeli będziesz pracował kilkanaście lat czy to w korporacji, czy w małe firmie to prawdopodobieństwo że będziesz chciał coś „zamienić” jest praktycznie zerowe.

Korporacja vs. mała firma?

Co wybrać? Tym artykułem chciałem Wam przekazać, że decyzja jaką podejmiecie w znaczącym stopniu wpłynie na Waszą przyszłość. Moja rada: jeśli już wybraliście i czujecie, że to nie jest przysłowiowe „to”, to jak najszybciej powinniście dokonać zmian. Im dłużej będziecie zwlekać, tym mniejsza szansa na zmiany.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl