Piotr Rybicki

Piotr Rybicki

Mentor: Finanse

Finansista – czyli kto?

Myślę, że gdyby ktoś nazwał Cię „finansistą” – byłby to duży komplement. Kim zatem jest finansista, że zyskuje tak duży szacunek?

Finansista – czyli kto? Wpisując w najsłynniejszą z ówczesnych encyklopedii słowo „finansista” – pojawiła się definicja, która chyba w 200% oddaje profesją finansisty – „człowiek obeznany z zagadnieniami finansowymi, w nauce finansów, rzeczoznawca w sprawach finansowych”. Właśnie – rzeczoznawca w sprawach finansowych. Finansista zna się bowiem na liczbach i procesach zachodzących w firmach, ze szczególnym uwzględnieniem ich sfery finansowej.

Sprawy finansowe, czyli co?

Kompetencji jakie mogą być niezbędne finansiście jest tak wielka gama, że aż trudno je wymienić.

Przede wszystkim jednak niezbędna jest wiedza branżowa. Dla bankowca znajomość prawa bankowego, podatkowca – prawa podatkowego, kadrowego – prawa pracy, maklera – prawa kapitałowego, itd. Tutaj nie ma żadnej ulgi – nie można przecież sobie wyobrazić maklera, który nie zna się na giełdzie…

Druga sfery kompetencji, jakie są niezbędne finansiście, to ogólna wiedza, niezbędna przy większości profesji, taka jak: umiejętność logicznego myślenia, znajomość statystyki i matematyki finansowej, wiedza za zakresu zarządzania i negocjacji, czy znajomość programu excel.

A trzecia grupa wiedzy – to szeroko rozumiana wiedza mikroekonomiczna i makroekonomiczna, a dotycząca zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu, kraju, Unii Europejskiej a także gospodarce światowej. W szczególności najczęściej to kwestia najnowszych trendów w biznesie i kierunków zmian.

Specjalizacja, czy ogólna wiedza?

Na początku swojej drogi zawodowej zdecydowanie musisz postawić na zdobycie konkretnej wiedzy z pierwszego obszaru – tj. wiedzę branżową. Część tej wiedzy przekazana została Ci już na uczelni, ale nic tak nie uczy jak doświadczenie. Musisz więc zrobić wszystko, aby być bardzo dobrym księgowym, doradcą podatkowym czy controllingowcem – zależnie od tego co wybrałeś jako swoją profesję. To pierwszy krok – niezwykle jednak ważny.

Dopiero w dalszej kolejności musisz zadbać o poszerzenie kompetencji z drugiej sfery. Część z nich było Ci niezbędnych już na początku, ale zdecydowaną większość z nich zdobędziesz dopiero później. Pamiętaj, że praca owszem ważna, ale cały czas musisz się rozwijać, rozwijać i jeszcze raz rozwijać.

I trzecia gama wiedzy – mikro i makroekonomiczna – ona Ci będzie niezbędna gdy będziesz ubiegał się o stanowiska kierownicze (np. dyrektora finansowego, czy głównego księgowego).

O kim dziś mówi się, że jest finansistą?

Gdybym chciał wymienić o kim dziś się myśli w kontekście finansów – liczba tych profesji będzie niezwykle długa. Bo dziś finansista to aktuariusz, analityk finansowy, audytor wewnętrzny, bankowiec, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca inwestycyjny, doradca podatkowy, dyrektor finansowy, główny księgowy, kadrowy, konsultant, kontroler finansowy, księgowy, makler, specjalista ds. ryzyk. W zasadzie o wszystkich osobach pracujących w bankowości, ubezpieczeniach, audycie i konsultingu oraz pracowniach działów finansowych, księgowych i kontrolnych w firmach – mówi się, że to finansiści.

Co dalej?

Dzisiejsze trendy pokazują, że coraz więcej finansistów staje na czele firm. Czy miejscem dla finansisty jest fotel prezesa zarządu w dużej firmie produkcyjnej? Moim zdaniem – tak. Niestety doświadczenie pokazuje też, że nie każdy finansista nadaje się na szefa. Bo chcąc być szefem niezbędna jest nie tylko wiedza z zakresu księgowości, podatków, analizy, czy statystyki, ale również – a może przede wszystkim – umiejętności miękkie – takie jak zarządzanie personelem, siła perswazji, czy umiejętności przywódcze. Coś czego na pewno nikt nie wymaga, ani nie oczekuje od finansisty, który rozpoczyna swoją drogę zawodową.

Jakie rady na dziś?

Życzę Ci abyś za kilka lat usłyszał z ust ważnej dla Ciebie osoby, że bardzo dobry z Ciebie finansista. Aby tak się stało – już musisz zacząć przygotowania do tego momentu, a więc ciągle zdobywaj wiedzę i staraj się popierać ją doświadczeniem.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl