Piotr Rybicki

Piotr Rybicki

Mentor: Finanse

Excel - narzędzie pracy finansisty

Drogi Finansisto - program Microsoft Excel daje Ci nieograniczone możliwości analityczne. Ponadto, gdy z niego korzystasz, znacznie ułatwisz sobie pracę. Nie masz wyboru – musisz się z arkuszem kalkulacyjnym zaprzyjaźnić.

Kiedyś zastanawiałem się czy jest możliwe funkcjonowanie w świecie finansów bez Excela. I doszedłem do wniosku – nie ma takiej możliwości. Z jednej strony dostaję narzędzie, które dla wielu nie wydaje się najdoskonalsze, choćby z racji niektórych zbyt rozbudowanych funkcji, ale dostaję przede wszystkim otwarty i bardzo elastyczny program, i to tylko od mojej inwencji zależy czy i jak go wykorzystam. Może on posłużyć mi zarówno jako rozbudowany kalkulator, ale też jako baza do prezentacji graficznej przetworzonych danych, czy wreszcie jako zaawansowane narzędzie do prognozowania czy analiz statystycznych, bądź też wykorzystując tabele przestawne lub makra.

W codziennej pracy najczęściej będziesz wykorzystywał dostępne w Excelu funkcje finansowe oraz matematyczne, ale zapewne przydatne będą Ci również statystyczne i logiczne. Zapewne doskonale znane Ci są funkcje: SUMA, ŚREDNIA, ŚREDNIA.A, MEDIANA, MODUŁ.LICZBY, JEŻELI. Te podstawowe funkcje pozwalają Ci jednak w niewielkim stopniu skorzystać z możliwości arkusza kalkulacyjnego. Cała „radość” z Excela przychodzi, gdy można go wykorzystać do obliczeń finansowych, dzięki czemu obliczenia te stają się łatwe, przyjemne i co najważniejsze ich zastosowanie oszczędzi Twój czas.

Do najważniejszych funkcji Excela – niezbędnych finansiście – zaliczymy na pewno: IRR (wewnętrzna stopa zwrotu), NPV (zdyskontowana wartość przepływów), PMT (płatność raty np. kredytu), FV (przyszła wartość), PV (wartość bieżąca). Jak wykorzystać niektóre z powyższych funkcji – na przykładach poniżej.

Druga sfery kompetencji, jakie są niezbędne finansiście, to ogólna wiedza, niezbędna przy większości profesji, taka jak: umiejętność logicznego myślenia, znajomość statystyki i matematyki finansowej, wiedza za zakresu zarządzania i negocjacji, czy znajomość programu excel.

Przykład 1

Ile muszę dziś zainwestować na 6 lat, aby otrzymać po tym okresie 30.000 zł zakładając oprocentowanie 4% i kapitalizację miesięczną?

Rozwiązanie... PV(4%/12;6*12;30000) = 23.608,26

Przykład 2

Inwestuję 6000 zł. W 1 roku uzyskam 1000 zł, w drugim 2500 zł, w trzecim 4000 zł. Czy to jest dla mnie zyskowne, zakładając 15% ryzyka?

Rozwiązanie... Nie; 5.389,99 zł (a więc mniej niż 6.000) = NPV(15%;1000;2500;4000)
ale... gdyby to było 8% ryzyka to...
Tak; 6.244,60 zł (czyli ponad 6.000) = NPV(8%;1000;2500;4000)

Przykład 3

Zaciągam kredyt 100.000 zł, oprocentowany 9%, spłacany przez 24 miesiące. Ile wyniesie rata?

Rozwiązanie... 4.568,47 zł =PMT(9%/12;2*12;-100000)

Jak jeszcze można wykorzystać arkusz kalkulacyjny? Excel jest świetnym narzędziem do analizy danych, w szczególności wielowymiarowych danych. Pozwala je odpowiednio przesortować, wyszukać podobieństwa, podsumować w dowolnych płaszczyznach. Pozwala również tworzyć tabele przestawne – tj. tabele, w których dane można analizować w różnych przekrojach.

Przykład zastosowania tabeli przestawnej.

Dane do analizy:


Kiedy masz już dane, możesz łatwo stworzyć tabelę przestawną. Upewnij się, że opisane są nagłówki kolumn i że nie zostawiłeś nigdzie pustych wierszy. Kliknij gdzieś na tabeli, a następnie kliknij polecenie "Wstawianie", a potem "Polecane tabele przestawne".


Pojawi się okno dialogowe - w nim możesz podejrzeć wygląd tabeli przestawnej, a także wybrać taki układ danych, który Ci najbardziej odpowiada.

Tabela przestawna z uwzględnieniem wszystkich danych (data, osoba, miasto, towar)


Tabela przestawna uwzględniająca podział na osoby i miasto


Jak widzisz, dane możesz potem sortować na wiele sposobów – w zależności od tego, co chcesz wykazać w przygotowywanym raporcie.

Excel to narzędzie z wieloma ciekawymi funkcjami – można automatycznie przeliczać waluty, tworzyć zaawansowane tabele i na ich podstawie ekstrapolować wydatki i zarobki, czy choćby tworzyć makra. Jak widzisz na przykładach powyżej – sprawne korzystanie z arkusza kalkulacyjnego ułatwi pracę, pozwoli sprawnie przeanalizować dane i wybrać to, co w nich najbardziej wartościowe. Czy warto zatem korzystać z arkusza kalkulacyjnego? Tak, tak i jeszcze raz tak! Bez znajomości Excela nie można nazwać się finansistą.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl