Michał Kędziora

Michał Kędziora

Mentor: Stylizacja

Pierwszy dzień w pracy. Co założyć, garnitur czy dżinsy?

Pierwszy dzień w pracy bywa trudny nie tylko ze względu na stres spowodowany nowym miejscem pracy, ale pojawia się także dylemat jak się ubrać, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. No właśnie, to pierwsze wrażenie jest kluczowe tego dnia, bo robi się je tylko raz. Albo będzie dobre, albo będzie złe. Oczywiście w kolejnych dniach najważniejsze będą kompetencje, wyniki, ale warto zapunktować w nowym miejscu pracy już na początku.

Na pierwsze wrażenie w dużym stopniu wpływa nasz ubiór. To on w kilka sekund rysuje nasz obraz w oczach przełożonych i współpracowników. Ubiór powinien być odpowiednio dobrany do miejsca pracy i stanowiska. Jeśli w danej firmie obowiązuje dress code, a więc ściśle określone zasady ubiory, to sprawa jest ułatwiona. Prawdopodobnie zostaniesz o tym poinformowany przed pierwszym dniem pracy. Jeśli nie masz takiej informacji lub firma nie stosuje ściśle określonych zasad ubioru, to nie pozostaje ci nic innego jak dowiedzieć się jakie ubiory wybierają inni pracownicy na równorzędnych stanowiskach. Nie można przesadzić z ubiorem zarówno „w dół”, jak i „w górę”. Chodzi o to by tego pierwszego dnia nie odstawać za bardzo od standardu. Jeśli w twojej przyszłej firmie standardem męskiego ubioru jest garnitur, to oczywiście założenie dżinsów i koszuli będzie błędem. Z kolei jeśli standardem jest luźny strój casualowy, a ty przyjdziesz pierwszego dnia w garniturze, to nowi koledzy i koleżanki mogą zareagować negatywnie („ubrał się jak stróż w Boże Ciało” albo „lizus”) i o wspomniane wcześniej pozytywne wrażenie może być trudno.

Jest kilka sposobów by we właściwy sposób wstrzelić się w zwyczaje ubraniowe danej firmy.

Po pierwsze, możesz o to zapytać osobę, która będzie się z tobą kontaktować w sprawie rozpoczęcia pracy (osoba rekrutująca, ktoś z działu kadr, przełożony, właściciel firmy itp.) . Nie ma nic złego w dopytywaniu o takie szczegóły, a nawet będzie to dobrze odebrane.

Po drugie, możesz samodzielnie zrobić rekonesans odwiedzając daną firmę i obserwując jej pracowników. Jeśli nie będzie takiej możliwości (np. trzeba mieć karty wstępu), to przyglądaj się pracownikom podczas przerwy obiadowej lub po zakończeniu pracy przed budynkiem. Po trzecie, możesz poszukać informacji w internecie. Wiele firm ma na swoich stronach internetowych zdjęcia „służbowe” swoich pracowników – możesz zobaczyć jak się ubierają.

Bez względu na to jaki ubiór wybierzesz, pamiętaj by nie popełnić prostych błędów, o których przeczytasz w poprzednim artykule.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl