Michał Kędziora

Michał Kędziora

Mentor: Stylizacja

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

„Jak cię widzą, tak cię piszą”. To stare przysłowie doskonale sprawdza się w przypadku rozmów kwalifikacyjnych. Dobrze dobrany strój może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy, a źle dobrany odejmie nam dużo punktów jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy o kompetencjach kandydata. To, jak wyglądamy na rozmowie kwalifikacyjnej, w dużej mierze buduje pierwsze wrażenie, jakie powstaje w oczach potencjalnego pracodawcy.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną Rozmowa kwalifikacyjna to ważny moment dla szukających pracy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wygląd zewnętrzny ma kluczowe znaczenie w postrzeganiu nas przez potencjalnego pracodawcę. Odpowiedni dobór ubioru może być kluczem do sukcesu, a więc do zdobycia pracy. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz i warto o tym pamiętać idąc na rozmowę rekrutacyjną.

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien być przede wszystkim czysty, klasyczny i stonowany. Nie powinien odciągać uwagi od Twojej osoby, ale powinien także podkreślać Twoje walory. Nawet jeśli kochasz modę i swobodnie poruszasz się po bieżących trendach, to rozmowa kwalifikacyjna nie jest odpowiednim momentem na pokazywanie własnych fantazji modowych. Bez względu na to, do jakiej firmy i na jakie stanowisko aplikujesz, klasyczny garnitur czy żakiet będzie zawsze dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. Okazujesz nim szacunek w stosunku do przyszłego pracodawcy.

Na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzą się stroje w kolorach uznawanych za najbardziej klasyczne i profesjonalne, a więc przede wszystkim granat i ciemniejsze odcienie szarości. W przypadku mężczyzn, z kamizelki można zrezygnować, natomiast bardzo ważna jest czysta i uprasowana koszula. Świetnie sprawdzi się tutaj kolor błękitny lub biały.

Krawat powinien być stonowany (granat, bordo, ciemny fiolet) i starannie zawiązany, bez krzykliwych wzorków, które będą odwracać uwagę rozmówcy. Podobnie apaszka – nie wybieraj wyrazistych motywów. Bardzo ważnym elementem będą także czyste i zadbane buty.

Na koniec chciałbym także poskromić jeden z mitów, który mówi o tym, że na rozmowie rekrutacyjnej nie można wyglądać lepiej niż osoba rekrutująca. Nic bardziej mylnego. Należy zadbać o to by samemu wyglądać jak najlepiej, a to jak wygląda osoba ze strony przyszłego pracodawcy nie ma żadnego znaczenia. Po pierwsze, nie wiesz jak będzie ubrany nasz rozmówca, a po drugie ta osoba może świadomie lub nieświadomie ignorować zasady ubioru, ale zgodnie z przysłowiem „Co wolno wojewodzie….”, nie powinna tego robić osoba, która jeszcze nie rozpoczęła pracy i nie zna reguł obowiązujących w tej konkretnej firmie. I jeszcze jeden argument, który sprawdza się przy wielu innych życiowych sytuacjach – jeśli nie masz pewności jak się ubrać, to zawsze lepiej być ubranym powyżej średniej niż poniżej. Pokaż przyszłemu pracodawcy, że znasz zasady ubioru – to buduje Twój profesjonalny wizerunek.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl