Michał Kędziora

Michał Kędziora

Mentor: Stylizacja

Błędy w strojach biznesowych, których należy unikać

Znajomość podstawowych zasad dress code’u i zakup właściwych ubrań są bardzo ważne w budowaniu własnego wizerunku, ale nawet najlepsze i najdroższe ubrania nie zrobią dobrego wrażenia jeśli popełnicie przy tym podstawowe błędy. Czasem są to pozornie mało istotne detale, ale jak pisał Michał Anioł: „Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość”.

Błędy w strojach biznesowych, których należy unikać Zbyt duże lub zbyt małe rozmiary

Polacy mają tendencję do noszenia zbyt dużych ubrań, z kolei Polki często próbują się wciskać w rozmiary zbyt małe. To nie dotyczy tylko osób słabo czy przeciętnie ubranych. Zdarza się, że mężczyźni mający na sobie garnitury za 4-5 tys. zł nie wyglądają w nich dobrze, ponieważ są zbyt duże – marynarka wisi na sylwetce, na spodniach tworzy się harmonijka. Zbyt duży rozmiar garnituru, koszuli czy marynarki dodaje kilogramów, postarza, sprawia że sylwetka wygląda niechlujnie.

Pamiętajcie, że podstawą dobrego stylu nie są ubrania markowe, lecz ubrania w odpowiednim rozmiarze.

Za długie rękawy marynarki

To również częsty błąd, który nie wygląda estetycznie nawet przy dobrze leżącej marynarce. Rękawy marynarki powinny sięgać mniej więcej 1-2 cm powyżej przegubu nadgarstka i długość tą sprawdzamy przy opuszczonych pionowo rękach. Mankiet koszuli powinien wystawać spod rękawa marynarki ok. 1-2 cm.

Koszula z krótkim rękawem

Wielu mężczyzn je uwielbia w okresie letnim, ale należy pamiętać, że krótki rękaw jest niedopuszczalny w koszulach noszonych do garnituru. Jest to element typowo casualowy, który tylko przy takich koszulach wygląda dobrze. Przy największych upałach i w sytuacjach gdy można zdjąć marynarkę, znacznie lepiej wygląda koszula z podwiniętymi rękawami niż wersja z krótkim rękawem.

Za krótka!

Sukienki i spódnice biznesowe powinny sięgać minimum do kolana i tutaj nie ma odstępstwa od reguły. Nawet jeśli masz niezwykle zgrabne nogi, nie eksponuj ich zanadto w pracy. Może to zostać źle odczytane.

Koszula wypuszczona na spodnie

Jeśli pod marynarkę zakładamy elegancką koszulę, to powinna być ona zawsze wpuszczona do spodni. Koszule wypuszczone na spodnie zostawcie na dni wolne.

Krawat jaśniejszy od koszuli

Dobór krawata do koszuli dla wielu mężczyzn jest sporym dylematem i dotyczy on głównie tego co powinno być jaśniejsze – krawat czy koszula. Według klasycznych zasad im większy kontrast pomiędzy krawatem, a koszulą, tym taki zestaw jest bardziej elegancki. Skrajnym przykładem jest zestaw wieczorowy, gdzie podstawą jest biała koszula i czarny krawat lub mucha, ale wysoki stopień elegancki mają także krawaty granatowe, fioletowe, bordowe. Im jaśniejszy krawat, tym niższy jest jego stopień formalności.

Niechlujnie zawiązany krawat

Sposobów wiązania krawatów jest co najmniej kilkadziesiąt i każdy ma swoje ulubione, ale nie to jest najważniejsze. Ważne by krawat był zawiązany starannie, a koszula zapięta na ostatni guzik. Często widuję mężczyzn, który mają pod szyją poluzowany krawat i rozpięty guzik pod szyją. Taki rozchełstany kołnierzyk nie wygląda elegancko. Jeśli możesz sobie pozwolić na poluzowanie krawata, to lepiej całkowicie go zdjąć.

Plecak do garnituru

Plecaki są wygodne i zdrowe dla kręgosłupa, ale do eleganckich zestawów kompletnie nie pasują. Znacznie lepszym wyborem będzie skórzana teczka lub torba.

Wygniecione i zabrudzone ubrania

Niestarannie wyprasowane ubrania, brudne buty nie wystawiają dobrej wizytówki osobie noszącej. To równie ważny element jak odpowiedni rozmiar.

Buty z odkrytymi palcami + rajstopy

Po pierwsze, na buty z odkrytymi palcami należy uważać, ponieważ nie każda firma jest akceptuje. W tych miejscach pracy, gdzie są one dozwolone, trzeba mieć na uwadze drugą rzecz – rajstopy. Jeśli mróz nie doskwiera, polecam zakładać takie buty na gołe stopy. Jeśli już jesteś zmuszona do tego, aby ubrać się cieplej, jak ognia unikaj beżowych, cielistych rajstop z klinem na palcach!

Kolorowe koszule w stroju biznesowym

W stroju biznesowym koszula powinna być neutralnym tłem do wyeksponowania twarzy. To na niej powinna być skupiona uwaga rozmówcy. W tej roli najlepiej sprawdzą się koszule: białe, błękitne i różowe. Koszule w krzykliwych i zbyt ciemnych kolorach są błędem w eleganckich strojach. Mocniejsze kolory można za to wykorzystać w postaci krawatów i poszetek.

Pamiętając o tych przestrogach, unikniesz błędów, które mogą postawić Cię w złym świetle w Twoim nowym miejscu pracy. Schludność, a nie metki, czynią Cię eleganckim, a co za tym idzie, kreują Twój profesjonalny wizerunek.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl