Michał Kędziora

Michał Kędziora

Mentor: Stylizacja

Aspekty higieny. Schludność i czystość to podstawa

We wcześniejszych tekstach przedstawiłem wam zasady ubioru w miejscu pracy, ale chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt, który często jest pomijany, bo wydaje się oczywistością, jednak z moich obserwacji wynika, że wcale to nie jest takie oczywiste. Chodzi o czystość i schludność.

Jest to równie ważne, a może nawet ważniejsze niż sam ubiór. Nawet jeśli będziesz miał/miała najlepsze i najdroższe ubrania zgodne z zasadami dress code’u, ale nie zadbasz o ich czystość, to nie zrobią one dobrego wrażenia. Co więcej, takie detale wysyłają negatywny sygnał do rozmówcy, często przekreślając to, co mamy do powiedzenia. Wyobraź sobie sytuację, że idziesz do doradcy kredytowego po kredyt hipoteczny o wartości kilkuset tysięcy złotych. Zanim zaczniecie rozmawiać o ofercie, dostrzegasz brudne paznokcie doradcy, wygniecioną koszulę i czujesz nieprzyjemny zapach z ust. Choćby ta oferta była dla Ciebie najlepsza, to i tak będziesz się zastanawiał czy ta niechlujna osoba jest wystarczająco wiarygodna by podpisywać za jej pośrednictwem tak ważną umowę. Innym przykładem może być rozmowa kwalifikacyjna. Z punktu widzenia pracodawcy, który przeprowadza taką rozmowę liczy się nie tylko wiedza, przebyte staże czy dyplom z zagranicznej uczelni ale również zadbany wygląd. Dlatego idąc na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy zadbać nie tylko o wiedzę ale również o odpowiedni ubiór, schludnie uczesane włosy czy zadbane paznokcie. Należy pamiętać, że większość firm stawia duży nacisk na swój wizerunek, dlatego kandydat, który nie dba o swoją higienę, nie jest odpowiedną osobą np. na reprezentowanie firmy podczas spotkania lub kolacji biznesowej z klientem.

Należy pamiętać o tym, że każdy z nas ocenia i jest oceniany na podstawie wyglądu, a czystość i schludność to podstawa profesjonalnego wizerunku. Koszula powinna być zmieniana codziennie. Należy zwrócić uwagę by kołnierzyk był starannie wyprasowany. Spodnie nie powinny mieć zagnieceń pod kolanem i wypchanych kolan. Marynarki należy kilka razy w roku oddawać do pralni, a gdy na rękawach pojawiają się wybłyszczone fragmenty tkaniny, należy ją wyrzucić, ponieważ nie wygląda to estetycznie.

Buty, mimo że są oddalone od twarzy i przez to wydają się mało widoczne, są wizytówką mężczyzny. Czyste i wypolerowane skórzane obuwie sprawia, że taką osobę postrzegamy jako wyjątkowo skrupulatną, zadbaną, budzącą zaufanie. Z kolei nawet najlepsze buty, ale mocno znoszone i przykurzone wystawią negatywną ocenę. Skórzane buty należy regularnie pastować i polerować, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Należy podkreślić, że poza walorami wizualnymi, regularna pielęgnacja butów przedłuża ich żywotność. Warto mieć w firmowej szufladzie pastę w odpowiednim kolorze i bawełnianą szmatkę.

Muszę wspomnieć także o aspektach higieny, bo czyste ubranie to nie wszystko. Wydawałoby się, że to rzecz oczywista, ale pewnie każdy z nas co jakiś czas w autobusie lub tramwaju najchętniej zatkałby nos z powodu nieprzyjemnego zapachu współtowarzyszy. Bez względu na zajmowane stanowisko pracownik powinien mieć czyste włosy, twarz, dłonie, paznokcie, zęby. Mężczyźni powinni zadbać o zarost (codzienne golenie na gładko lub wypielęgnowany i przycięty zarost), a kobiety o odpowiedni makijaż i uczesanie.

Nie pozwól by tak banalne rzeczy jak brudne buty, nieprzyjemny oddech, oderwany guzik od marynarki czy niewyprasowana koszula przekreślały twoje kompetencje i wysiłek jaki wkładasz w swoją pracę. Czystość i schludność to twój logotyp i wizytówka firmy, którą reprezentujesz.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl