Małgorzata Fic

Małgorzata Fic

Mentor: Psychologia

Psychologia i co dalej?

Psychologia składa się z wielu dziedzin, różnych gałęzi wiedzy, daje różnorodne możliwości działania. Już na studiach można wybrać określoną ścieżkę specjalizacyjną, która będzie stanowić bazę dla naszego dalszego kierunku zawodowego.

Kierunek – Psychologia

Wśród przykładowych ścieżek można wymienić psychologię kliniczną, kliniczną dziecka, organizacji, reklamy, rodziny i edukacji, sądową, sportu czy psychologię zdrowia. Można również zrezygnować z wyboru ścieżki i zdecydować się na kursy (przedmioty), które nas interesują w ramach różnych specjalizacji. Z praktycznego punktu widzenia warto jednak określić, w którym kierunku chcemy podążać, aby po studiach nie mieć przekonania, że właściwie „wiem wszystko, a jednocześnie nic”.


Możliwości zawodowe – gdzie może pracować psycholog

Absolwent psychologii posiada wiedzę, którą można wykorzystać w wielu różnych dziedzinach zawodowych. Psycholog może pracować w szpitalach, klinikach, ośrodkach, poradniach czy prywatnym gabinecie, jako psychoterapeuta czy psycholog kliniczny. W poradniach dla dzieci i młodzieży, szkołach, przedszkolach, różnego rodzaju placówkach czy ośrodkach dziecięcych i młodzieżowych. W ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem cieszy się zawód psychologa dziecięcego. Psychoterapeutów dziecięcych jest zdecydowanie mniej niż psychoterapeutów osób dorosłych, a coraz częściej właśnie tego pierwszego poszukują rodzice.

Magister psychologii może również pozostać na uczelni i wybrać zawód pracownika naukowego – wykładowcy czy prowadzącego badania i projekty. Praca naukowa daje wiele możliwości, m.in. szansę ubiegania się o staż i pracę na uczelniach zagranicznych, które oferują nie tylko dobre zarobki, ale również możliwość uczestniczenia w ciekawych, międzynarodowych projektach i przedsięwzięciach badawczych. Psycholog może pracować w sądzie, policji czy więzieniach. Może również wybrać zawód psychologa sportu i współpracować z indywidualnymi zawodnikami lub drużynami sportowymi, wspierać skoczków narciarskich, pływaków, tenisistów, siatkarzy czy drużyny piłkarskie.

Jednym z cieszących się coraz większą popularnością jest zawód psychologa zwierząt. Specjalizacja w tym kierunku daje wiedzę m.in. z zakresu układania i prowadzenia indywidualnych programów terapii dla zwierząt czy wywierania wpływu na zmianę postaw właścicieli zwierząt.

Psycholog znajdzie zatrudnienie również w firmach szkoleniowych, doradczych, działach personalnych czy wybranych instytucjach biznesowych. Może wówczas pracować jako trener (wewnętrzny lub zewnętrzny), doradca personalny (konsultant, coach, mentor) czy menedżer personalny. Wiedza psychologiczna stanowi cenne źródło informacji o ludziach, ich motywacjach, możliwościach, barierach, a także mechanizmach zespołowych i czynnikach wpływających na relacje interpersonalne. Wiedza ta często pomaga menedżerowi - psychologowi w skutecznym zarządzaniu ludźmi i konstruktywnym oddziaływaniu na ich rozwój.

Psycholog może również zajmować się projektowaniem różnego rodzaju testów, od diagnostycznych, klinicznych po rekrutacyjne i zawodowe dla biznesu czy jednostek publicznych. Magister psychologii znajdzie zatrudnienie w agencjach reklamowych i marketingowych czy projektach sprzedażowych, związanych z zachowaniami konsumenckimi czy psychologią rynku. Może być także doradcą i projektantem kampanii informacyjno-promocyjnych czy wyborczych. Wiedza psychologiczna podpowiada w jaki sposób budować wizerunek, oddziaływać na innych czy w określony sposób wywierać wrażenie.


Wiedza psychologiczna to nie wszystko

Musimy pamiętać, że wiedza psychologiczna zdobyta na studiach stanowi solidne zaplecze w pracy psychologa, ale jest tylko pierwszym krokiem na drodze do skutecznie i profesjonalnie wykonywanej pracy w tym zawodzie. Bez względu na dziedzinę, którą wybierzemy, musimy cały czas się dokształcać, zdobywać dalszą wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie. Słuchać i obserwować „starszych”, bardziej doświadczonych i wykwalifikowanych osób z branży, być otwartym na konstruktywną krytykę, która stanowi jedno z najcenniejszych źródeł rozwoju, a także z pokorą i ostrożnością podchodzić do wykonywanej pracy – pracy psychologa, która niesie za sobą ogromną odpowiedzialność.

Warto korzystać z każdej możliwości zdobywania doświadczenia już w okresie studiów, angażować się w studenckie projekty czy samodzielnie zainicjować interesujące przedsięwzięcie. Warto korzystać z różnych dostępnych form dokształcania i rozwijania umiejętności – kursów, konferencji czy projektów badawczych, zarówno jako uczestnik, jak i pomoc organizatorów. Można starać się o bezpłatne staże i wolontariat w wybranych firmach czy organizacjach. Część wykładowców prowadzi swoje własne firmy i czasem oferuje studentom możliwość rozwijania kompetencji u swojego boku. Wszystkie te doświadczenia stanowią bezcenny kapitał w dalszym życiu zawodowym, dlatego warto je gromadzić!

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl