Małgorzata Fic

Małgorzata Fic

Mentor: Psychologia

Jak budować wewnętrzną motywację w pracy – jak rozpocząć pierwszą pracę, aby czerpać satysfakcję z rozwoju zawodowego?

Motywacja w pierwszej pracy

Jak budować wewnętrzną motywację w pracy – jak rozpocząć pierwszą pracę, aby czerpać satysfakcję z rozwoju zawodowego? Rozpoczynając pierwszą pracę mamy zazwyczaj w sobie wiele różnych emocji, od ekscytacji i ciekawości po lęk, niepewność czy wątpliwości. Jeśli jest to praca, o którą się staraliśmy, która była naszym świadomym wyborem i jej otrzymanie wiązało się z przejściem zaawansowanej ścieżki rekrutacyjnej, nasza motywacja do jak najlepszego rozpoczęcia pracy i chęć upewnienia pracodawcy o dokonaniu trafnego wyboru związanego z naszą osobą będą ogromne . Prawdopodobnie nasze codzienne życie oraz decyzje zawodowe i osobiste będą przez jakiś czas ściśle podporządkowane naszej nowej pracy . I jest to sytuacja zupełnie naturalna, a nawet pożądana – chcemy jak najlepiej zaprezentować się w naszym środowisku zawodowym i odnaleźć się w powierzonych obowiązkach, co z kolei ma szansę zaowocować wypracowaniem sobie zaufania i aprobaty w nowej pracy.

Kiedy pasja staje się udręką

Po pewnym czasie warto się jednak zatrzymać i uchronić przed często popełnianym błędem w wymarzonej pracy . Młody, ambitny człowiek całą swoją energię, czas i zaangażowanie poświęca nowej pracy, stawia sobie ciągłe wyzwania, osiąga kolejne cele i cieszy się coraz większym uznaniem szefa. Czas dla siebie, dla bliskich, dla innych dziedzin życia odkłada na później lub poświęca im wybiórczą uwagę, ciągle przesuwając granicę sukcesu. Skutkiem tego może być nie tylko zaniedbanie czy zniszczenie relacji z ważnymi dla nas osobami, ale przede wszystkim wypalenie . Praca, która była dla nas pasją
lub co najmniej dawała satysfakcję stanie się naszą codzienną udręką, a wykonanie każdego zadania ogromnym obciążeniem. Umysł takiej osoby popada często w drugą skrajność – ogromne zaangażowanie i energia przeradzają się w niechęć do każdego obowiązku. Najprostsze zadanie staje się gigantycznym problemem, a każda zmiana czy nowe polecenie zawodowe – wyzwaniem wymagającym nadludzkiego wysiłku. I faktycznie – tak się wtedy czuje nasz umysł i organizm, i na jego stan nie mamy zbyt wiele wpływu. Oczywiście „walczymy” każdego dnia – z poczucia odpowiedzialności, lęku czy innej, zazwyczaj niekonstruktywnej, motywacji.

Równowaga w każdej dziedzinie życia

Energię i ogromną chęć do pracy bardzo ciężko jest odbudować. Wymaga to cierpliwości, czasu, często nowych decyzji, a przede wszystkim zmiany sposobu myślenia i postępowania . Nie ma też reguły kiedy pojawia się zniechęcenie i utrata motywacji, czasem już po kilku latach pracy. Wszystko zależy od konstrukcji psychicznej danej osoby. Dlatego już na początku drogi zawodowej warto budować właściwy stosunek do pracy i do innych dziedzin naszego życia . Sposób, w jaki zbudujemy naszą równowagę życiową teraz – ile uwagi poświęcimy pracy, bliskim, zainteresowaniom czy zdrowiu – stanie się naszym nawykiem, który ciężko będzie zmienić.

Moje wartości

W budowaniu równowagi życiowej pomoże nam odpowiedź na pytanie o to, jakie są nasze wartości w życiu i które z nich mają dla nas priorytetowe znaczenie. Czy jest to czas spędzony z bliskimi, duża rodzina, czy uznanie w pracy, rozwój zawodowy i ciągłe zdobywanie wiedzy. Być może dobra forma, wyzwania sportowe, lub realizacja pasji, zainteresowań, czy może rozwój osobisty, duchowość, rozwój nowych talentów i odkrywanie swoich możliwości. Określenie własnych wartości będzie naszym kierunkowskazem przy podejmowaniu decyzji , również zawodowych.

Dobre nawyki

Oczywiście są różne motywacje do pracy – dla jednych jest to wyłącznie wysokość wynagrodzenia, dla innych możliwości awansu, charakter wykonywanej pracy czy atmosfera wśród współpracowników. Nie zawsze nasza pierwsza praca jest tą wymarzoną i wówczas istnieje małe ryzyko „przedawkowania zaangażowania”. Zadbajmy jednak o to, aby zadania, które nas cieszą, dają satysfakcję i motywują do działania nie stały się naszym niechcianym bagażem. Warto:

- stawiać granice i trzymać się ich konsekwentnie,

- rozwijać asertywność, czyli szanować prawa i wartości swoje, ale także innych,

- dobrze gospodarować czasem i dotrzymywać obietnic,

- wypracowywać właściwe nawyki i znaleźć dla siebie najlepszy sposób na uzupełnianie energii.

Rozpoczynając drogę zawodową warto również odpowiedzieć sobie na pytanie czy droga od mojego „ja realnego” do „ja idealnego” nie jest zbyt długa, oraz czy w moim życiu nie jest za dużo „muszę” czy „powinienem”, a za mało – prawdziwego – „chcę” .

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl