Artur Kurasiński

Artur Kurasiński

Mentor: Własny biznes

Startup – co to jest i czy to coś dla Ciebie?

Zakładanie własnej firmy można porównać z wchodzeniem w bardzo poważny związek. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu dziennie będziemy spędzali z naszą nową „partnerką”, ile naszej uwagi będziemy musieli jej poświęcić i ile emocji w nas wywoła.

Startup – co to jest i czy to coś dla Ciebie? Własna firma to ogromna odpowiedzialność, która nagradzana jest poprzez możliwość decydowania we własnym zakresie o swoim życiu. Pracowanie „na swoim” to nie tylko możliwość spania, do której się chce (to jeden z najczęściej spotykanych mitów), ale przede wszystkim pełna kontrola.
Osoby, które zakładają własne firmy, naprawdę muszą przejść przyspieszony kurs ze wszystkiego – począwszy od zagadnień prawnych a skończywszy na kwestiach rozliczeń podatkowych. To naprawdę nie jest proste i na pewno nie dla każdego.

Przeciwnicy pracy na etacie twierdzą, że nie mogą się w pełni realizować, że ich życie osobiste podporządkowane jest tylko pracy. To oczywiście prawda, ale trzeba pamiętać, że własna działalność wymaga od nas ogromnego wkładu, angażującego o wiele bardziej niż ustawowe 8 godzin pracy.
Mówienie o sobie „jestem niezależnym przedsiębiorcą” jest bardzo fajne ale pamiętaj też, że z tą niezależnością różnie bywa – stajesz się niezależny od przełożonych, ale jednocześnie musisz sam zadbać o całą swój firmę: księgowość, sprzedaż, klientów, rozliczenia…

Czy zatem wybierać pracę na etacie w obawie przed zbyt dużą ilością zobowiązań wynikających z prowadzenia własnej firmy? Czy raczej założyć własną działalność i rozwijać się tak jak chcemy? Prawda leży pośrodku. Każdy z nas potrzebuje sprawdzić się i dowiedzieć, w jakim środowisku jest mu najlepiej pracować – czasami to będzie praca u kogoś czasami praca w własnej firmie (małej, ciasnej ale własnej).

Czym powinien się charakteryzować dobry przedsiębiorca? To osoba skora do uczenia się, otwarta na zmiany oraz umiejąca wykrzesać z siebie dużo energii, szczególnie w momentach, kiedy tylko on będzie jedynym pracownikiem. Rzadko zdarza się, aby firma pierwszego dnia miała wielu klientów, mogła zatrudniać pracowników na wielu stanowiskach i generowała przychody wystarczające do tworzenia zapasów finansowych. Rozbudowa firmy wiąże się z wieloma problemami – to podejmowanie decyzji, branie odpowiedzialności za nie, zarządzanie wieloma osobami, konieczność czasami podejmowania bardzo trudnych wyborów (kogo zwolnić, żeby firma utrzymała się na rynku?).
Podejmowanie takich decyzji nie należy do najprostszych, ale zamiast rzucać wszystko na jedną szalę, można spróbować podjąć pracę w czyjejś firmie, zobaczyć z czym to się wiąże a potem podjąć decyzję finalną.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl