Artur Kurasiński

Artur Kurasiński

Mentor: Własny biznes

Poznaj 5 polskich startup’ów

Na zakończenie cyklu artykułów o startupach, inwestorach i biznesie związanym z branżą IT warto opowiedzieć, bazując na przykładach, jak tworzone są firmy, które rozwijają się, zarabiają a przy okazji są dobrą wizytówką Polski na całym świecie. Chcę przedstawić tylko pięć takich spółek ale to nie znaczy, że tylko tyle fajnych polskich firm jest obecnie na rynku.

Dice +

Firma, która powstała jako rozwinięcie biznesu polegającego na produkcji kostek do gry (głównie dla graczy role playing games). Pomysłodawcy uznali, że zamiast turlać po stole plastikowe kostki można stworzyć ich nową wersję napakowaną elektroniką – jak się sami chwalą Dice+ to w zasadzie mały telefon komórkowy tylko bez wyświetlacza. Kostka Dice+ sprzężona ze smartfonem czy tabletem staje się genialnie prostym, ale szalenie użytecznym gadżetem.

Jest to jedyny w pełni polski produkt, który jest oficjalnie sprzedawany przez Apple. Należy dodać, że Dice+ produkowany jest w Polsce a nie w Chinach czy Azji – twórcy postawili fabrykę pod Poznaniem i stamtąd w świat wysyłają swoje kostki.

Migam.pl

Wydaje się, że na języku migowym nie można zarabiać ani budować firm technologicznych. Nic bardziej błędnego. Twórcy Migam.pl postawili sobie za cel stworzenie platformy, która umożliwia tłumaczenie dźwięków na język migowy w czasie rzeczywistym.

Może to wyglądać tak, że głuchoniema osoba oglądająca program informacyjny w telewizorze po uruchomieniu aplikacji Migam.pl widzi awatara „migającego” ten same informacje wypowiadane przez dziennikarza. Osoby głuche w urzędach, środkach komunikacji miejskiej ale również w bankach czy firmach są pozbawione w zasadzie możliwości komunikacji – bardzo mało osób poza rodzinami osób głuchoniemych zna i uczy się języka migowego.

Migam.pl powstał jako prosty pomysł rozwiązujący problemy osób głuchych ale okazuje się, że środowiska biznesowe zrozumiały potencjał drzemiący w tej grupie i bardzo chętnie wspierają tę inicjatywę.

Estimote

Beacons to małe urządzenia elektroniczne wysyłające informację o różnych rzeczach (ruchu osób, ciśnieniu powietrza, natężeniu światła w pomieszczeniu itd.). Dzięki nim, oraz sprzężeniu ich ze smartfonami czy tabletami rodzą się zupełnie nowe możliwości dla branż obsługujących konferencje, powierzchnie sklepowe ale również floty samochodów.

Twórcy Estimote stwierdzili, że pomocy trzeba szukać w Dolinie Krzemowej i tam z sukcesem udali się po finansowanie. Obecnie Estimote to jeden z najbardziej znanych polskich startupów w USA i wskazywany na ten, który ma przed sobą ogromną przyszłość z uwagi na rozmiary rynku i możliwość szybkiej implementacji beaconów. Bez dwóch zdań pomysł, który narodził się w Krakowie podbija światowe rynki i może być wzorem do naśladowania.

Brand24

Mierzenie i analiza tego co się mówi i publikuje w mediach społecznościowych wydaje się oczywista. Brand24 jest firmą, która zapewnia taką usługę pozwalając na przykład właścicielom marek na słuchanie co fani mówią na jej temat (w domyśle – również i reagowanie w przypadkach kryzysowych). Pomysł genialny w swojej prostocie ale również niesamowicie potrzebny wszystkim, którzy wykorzystują internet i media społecznościowe do promocji swoich produktów i usług.

Brand 24 w kilka lat pozyskał ponad 500 klientów w tym wiele firm z USA i Indonezji. Strategia Brand24 jest bardzo prosta – dać narzędzie za pomocą którego klient sam może w wielu wypadkach rozwiązać swój problem.

Audioteka

Kto słucha książek czy gazet? Okazuje się, że bardzo dużo osób, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko Polaków. Twórcy Audioteki doszli do wniosku, że ta nisza może być całkiem duża jeśli zapewnić bardzo prostą usługę pozwalającą na błyskawiczne ściągnięcie wybranej książki na swój komputer czy smartphone.

Wielogodzinna podróż pociągiem czy samochodem nigdy już nie będzie nudna. Oprócz prostych audiobooków czytanych przez jednego aktora Audioteka produkuje widowiskowe słuchowiska z setkami osób i efektami dźwiękowymi godnymi filmów.

Audioteka również jest firmą, której produkty będzie można słuchać w samochodach – firma podpisała wiele umów z czołowymi producentami samochodów w celu fabrycznego umieszczania w nich możliwości słuchania audiobooków.

 

Jak widać w polskich startupch drzemie potencjał, który doceniany jest na rynkach zagranicznych. Potrzebny jest tylko dobry pomysł, chęci oraz to, o czym wspominałem nie raz w poprzednich artykułach, czyli traktowanie swoich błędów jako lekcji, a nie porażki.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl