Artur Kurasiński

Artur Kurasiński

Mentor: Własny biznes

Od pomysłu do realizacji (Start-up festy, konkursy dla startupów)

Masz pomysł na biznes i co dalej? „Big idea” to dopiero początek Twojej drogi, więc uzbrój się w cierpliwość, nie trać zapału, a zajdziesz daleko. Tak jak wspominałem w moim ostatnim filmie (możesz obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=UNLV1mphs48 ), firmę tworzą LUDZIE. Oni nie tylko dają Ci know-how i ręce do pracy, ale przede wszystkim energię, tak potrzebną do rozkręcenia biznesu. Jeśli będziesz się z nimi dobrze dogadywać to zadziała efekt synergii i wspólnie do pewnych celów dojdziecie szybciej niż w pojedynkę. To właśnie od dobrania zgranej ekipy, dążącej do wspólnego celu, zależy Twój sukces.

Od pomysłu do realizacji (Start-up festy, konkursy dla startupów) Kolejną kwestią, nad którą musisz się pochylić, są źródła finansowania i promocja. Tutaj chciałbym zatrzymać się na dłuższą chwilę. Powszechnie uważa się że twórcy startupu zanim osiągną sukces powinni brać udział w jak największej ilości wszelkiej maści konkursach i konferencjach.

Ma to pozwolić na:

a) pokazanie projektu jak największej liczbie ludzi

b) zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Branie udziału w tego typu imprezach ma swoje dobre i złe strony. Zacznijmy od tej gorszej. Po pierwsze narażasz się na zarzuty dotyczące projektu (kiepski, niedopracowany, źle wybrana grupa docelowa). Po drugie możesz zostać w prosty sposób „prześwietlony” przez konkurencję (parę „niewinnych” pytań z sali może w tym pomóc). Po trzecie – każda konferencja to inwestycja czasu na przygotowanie się do niej. Ten sam czas możesz poświęcić na rozwijanie swojego produktu i szukanie możliwości jego poprawy. Czas jest tym elementem, którego nie kupisz – źle wybrane działania i ukierunkowanie się na nie mogą spowodować, że Twój projekt zamiast rozwijać się, zacznie umierać.

Zatem czy jeździć, prezentować się, pokazywać na różnego typu konkursach i festiwalach? Tak, jeśli uważasz, że Twój produkt jest gotowy i oprócz nazwy domeny i logo posiadasz coś co możesz zaprezentować innym osobom. Tak, jeśli wiesz jak dotrzeć do potencjalnych partnerów i klientów – oni na pewno pojawiają się na takich wydarzeniach. Tak – jeśli wiesz, czym chcesz zaimponować i co „sprzedać” potencjalnym inwestorom, którzy licznie przybywają na takie spotkania.

A co jeśli Twój produkt nie jest w odpowiedniej fazie rozwoju? Na pewno nie oznacza to, że nie masz po co wybierać się na takie eventy. Podpatruj jak Twoi koledzy pozyskują inwestorów i korzystaj z ich doświadczenia.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w rozwoju swojego projektu to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. W przyszłym roku otwiera się Warszawski Google Campus nowoczesny ośrodek dla startupów technologicznych. Koniecznie zapoznaj się z ich programem i dowiedz się jak skorzystać ze wsparcia ze strony Google. Współpraca z tym ośrodkiem to prestiż i dobry znak na przyszłość!

Twój projekt ruszył, dobrałeś świetny zespół, pozyskałeś inwestora i… co dalej? Pokaż się! W tym celu, bierz udział w konferencjach branżowych. Najpierw jako słuchasz, a później próbuj swoich sił jako prelegent. Jakie konferencje warto wybierać? Szczere? Polskie eventy dla startupowców różnią się bardzo od swoich zagranicznych odpowiedników. W Polsce trudno jest spotkać światowej klasy inwestora, który będzie w stanie rozmawiać i złożyć Ci realną obietnicę pomocy w globalnej ekspansji. Drugą fundamentalną różnicą jest jakość prelekcji i dobór mówców – w Polsce w wielu wypadkach osoby, które występują na konferencjach sprzedają swoje produkty i usługi w zamian za przeprowadzenie swojej prezentacji. Jakość merytoryczna takich konferencji jest dość niska i często ci sami prelegenci „obskakują” kilka konferencji pod rząd (z taką samą prezentacją).

Jeśli nadal zastawiasz się „czy warto” to wpadnij może na któreś ze spotkań startupców w Twojej okolicy i zapytaj o to samych zainteresowanych. Zapraszam na organizowaną przeze mnie Aulę lub inne spotkania startupowców (a jest ich sporo!): Startup Grind Warsaw, Startup Mixer, Grow Up Start Up. Jeśli chcesz wiedzieć, na co warto się wybrać, napisz do mnie na profilu: https://www.facebook.com/ArturKurasinskiDoPierwszejPracy?fref=ts

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl