Artur Kurasiński

Artur Kurasiński

Mentor: Własny biznes

Krok po kroku, czyli jak podbić nowe rynki i rozwinąć swoją firmę

Czy Twoja firma jest już na tyle rozwinięta, że postanowiłeś szukać nowych rynków i klientów? Brawo! Teraz zostaje tylko wybrać nowy kierunek i zacząć działać. Łatwo powiedzieć, ale mając doświadczenia płynące z rozwoju firmy w jednym kraju wiesz, ze to nie będzie łatwe zadanie. Postaram się przeprowadzić Cię krok po kroku po strategii ekspansji Twojej firmy na rynki zagraniczne.

Analiza rynków

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, który rynek może być dla Ciebie atrakcyjny. Możesz to zrobić analizując globalne trendy (na przykład, jeśli działasz jako SaaS - wykorzystując oprogramowanie na zasadzie 'dzierżawy', to najlepszy dla Ciebie będzie rynek USA), źródła wizyt i miejsce zamieszkania osób odwiedzających Twoją stronę – to możesz zmierzyć na przykład poprzez Google Analytics. Zebrałeś, skrupulatnie przeanalizowałeś wszystkie dostępne dane i wiesz już, że chciałbyś zacząć sprzedawać swój produkt czy usługę we Włoszech. Super – tylko jak to zacząć robić?

Lokalni partnerzy

Jednym z dobrych pomysłów jest po prostu zatrudnienie osoby, która tam się urodziła, zna zwyczaje, mentalność, prawo i wie co może się podobać a czego unikać. Taki Country Manager może pracować z Twojego biura albo zdalnie.

Strategia rozwoju na rynku zagranicznym

Teraz dobrze abyś przygotował strategię pojawienia się w nowym kraju – jak chcesz się zaprezentować i komu? Będziesz chodził na konferencje czy może wykorzystasz swoją sieć kontaktów? A może użyjesz spersonalizowanych reklam na Facebooku? A może jednak też przyda się reklama AdWords? Sporządź jeden spójny dokument, w którym zbierzesz wszystkie założenia i sposoby egzekucji swoich pomysłów.

Działaj!

Musisz cały czas pracować nad optymalizacją swojego biznesu – być może potrzebujesz pojechać na miejsce i porozmawiać z potencjalnymi klientami żeby przekonać się, czego tak naprawdę potrzebują?

A może lepiej będzie wykorzystać branżowe pisma i konferencje? Wykupić powierzchnię, wystawić się i czekać na klientów i odwiedzających, którzy sami przyjdą do Ciebie? To wszystko pięknie wygląda na papierze, ale co jeśli Twój budżet reklamowy jest bliski zeru?

Próbuj działać wykorzystując darmowe narzędzia takie jak Twitter, Facebook, Google + czy LinkedIn. Wyszukuj ludzi, grupy, frazy, jakie wiążą się z Twoją działalnością i próbuj pytać, odpowiadać, dowiadywać się o zwyczajach Twoich klientów.

W poszukiwaniu kontaktów jak i klientów bardzo dobrze działa Twitter – to jest narzędzie masowo wykorzystywane przez zagraniczne firmy i naprawdę warto zainwestować swój czas po to żeby nauczyć się jego obsługi.

Powiedzmy, że wiemy już czego chcą nasi potencjalni klienci, umiemy ich znaleźć i mamy nawet osobę, która płynnie mówi w języku kraju, w którym chcemy zaistnieć biznesowo. Czy to wszystko o czym powinniśmy pamiętać?

Nie - zostają nam kwestie tłumaczenia strony, sprawdzenia czy kraj, w którym będzie prowadzili sprzedaż nie korzysta z innej waluty (we Włoszech obowiązuje waluta euro, więc dobrze taką formę płatności zaoferować w swoim cenniku), upewnienia się czy nasza forma działalności nie wymaga dodatkowych pozwoleń i czy z uwagi na prowadzenie sprzedaży z wykorzystaniem internetu nie musimy spełniać konkretnych norm.

Dodatkowo, bardzo dobrze uzyskać od miejscowego prawnika bądź kancelarii prawnej tłumaczenia naszego regulaminu, ponieważ na 99% nasz obecny nie będzie zgodny. Jest to ważne, ponieważ inaczej narażamy się na niebezpieczeństwo konfliktu prawnego i wysokich kar.

Po tym wyczerpującym procesie możemy zacząć organizować pierwszą sprzedaż i mieć nadzieję, że nasi klienci zrewanżują nam się opłatami, które pokryją poniesione przez nas w procesie wchodzenia na kolejny rynek wydatki.

Ekspansja na rynki zagraniczne jest skomplikowanym, pracochłonnym i kosztogennym procesem jednak (zazwyczaj) się opłaca. Pamiętaj, że Twoim kluczowym zadaniem będzie perfekcyjne poznanie rynku i zasad na nim panujących. Jeśli masz w planach takie przedsięwzięcie, a nie wiesz jak zacząć – napisz do mnie. Pomogę!

Mój profil: https://www.facebook.com/ArturKurasinskiDoPierwszejPracy?fref=ts

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl