Artur Kurasiński

Artur Kurasiński

Mentor: Własny biznes

Bo do tanga trzeba dwojga, czyli jak szukać partnera biznesowego

Jedną z kluczowych kwestii, którą musisz przemyśleć w momencie zakładania startupu, jest wybór partnera biznesowego, z którym budujesz firmę. To on będzie Twoim wsparciem merytorycznym, finansowym, czy chociażby nawet psychologicznym. W tym artykule postaram się przybliżyć kluczowe wytyczne, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając partnera do biznesu.

Bo do tanga trzeba dwojga, czyli jak szukać partnera biznesowego Czasami startup jest wynikiem długich spotkań, podczas których dochodzicie do wniosku, że koncepcja, nad którą teraz debatujecie, jest warta przekucia w czyn. Niezależnie od tego, ile osób będzie zakładało firmę i będzie ją prowadziło, bardzo ważne jest, żebyście wszyscy wiedzieli po co i dlaczego robicie to, co robicie.

Bardzo często firma powstaje w wyniku szybkich decyzji i deklaracji. Ktoś mówi, że będzie zajmował się finansami, ktoś inny zapleczem serwerowym a ktoś bierze na siebie zadania grafika. I zaczynają się pierwsze kłótnie i konflikty.

Zaufanie

Założyciele firmy muszą mieć absolutne zaufanie do siebie pod każdym względem. Muszą mieć niezachwianą pewność, że sprawy finansowe są dokładnie omówione i wszyscy są przekonani co do podjętych działań.

Podział obowiązków

Absolutnie kluczowe jest, jeśli w zespole znajduje się więcej wspólników, żeby każdy z nich dokładnie znał i odpowiadał za swój zakres obowiązków. Każda sprawa musi mieć przypisaną osobę, która się nią zajmie (i najlepiej, gdyby każdy inny członek zespołu wiedział o tym).

Najgorszym wariantem zakładania spółki jest sytuacja, w której wspólnicy nie tyle co nie dogadują się, ale po prostu nie wiedzą, za co są odpowiedzialni i co mają robić. Dochodzi wtedy do bardzo przykrych sytuacji, kiedy firma po prostu wydaje całość zapasów gotówki a potem okazuje się, że wszyscy myśleli, że to ta inna osoba będzie szukała klientów, jeździła na spotkania, przygotowywała umowy…

Ilu partnerów?

Nie ma znaczenia, ile osób zakłada firmę – dobrze, jeśli po prostu wszystkie kwestie i zakresy obowiązków zostaną ustalone. Dwie osoby czy pięć równie dobrze radzą sobie z rozwiązywaniem problemów startupu.

Jak widzicie, wszędzie piszę o wielu członkach i wspólnikach. Nie znam startupów, którym się udało coś zrobić, które byłby oparte o pracę jednej osoby. Nie znaczy to, że takie przypadki nie występują w przyrodzie. Jest to wariant, w którym założyciel startupu jest skazany na zajmowanie się wszystkimi sprawami – od programistycznych po księgowe.

Wsparcie

Kluczową sprawą na początku działania każdej firmy jest wspieranie się i budowanie odpowiedniej atmosfery. Bardzo często będą się Wam przytrafiały sytuacje z pozoru bez wyjścia, trudne, czasami ekstremalne. Wtedy mając za sobą swoich partnerów możecie liczyć na swoją wzajemną pomoc (kolejny argument przeciwko startowaniu biznesu samodzielnie).

Konflikty i kłótnie

Wielokrotnie słyszałem o przypadkach w których osoby, które zakładały spółkę kłóciły się i w finale rozchodziły. To nie są przypadki rzadkie i warto pamiętać, żeby za każdym razem kiedy planujecie powołanie spółki czy nawet startupu, sporządzić umowę.

Nie musi to być skomplikowany dokument – ważne, żeby spisać wszystkie ustalenia (waszym językiem) i parafować je tak, aby każdy ze wspólników wiedział na co się decyduje. Najgorsze, co Wam może się przydarzyć to kłótnia o podział zysków – w tym momencie nawet najlepiej przygotowana spółka od strony prawnej niestety może się rozpaść.

Rozwój partnerstwa

Wspólników warto też dopraszać z czasem, oferując wartościowym pracownikom opcję na udziały, czyli związanie ich z firmą w zamian za lojalność i pracę na rzecz spółki. Taka pula udziałów może zostać „zamrożona” na początku istnienia spółki czy startupu właśnie po to, aby nagradzać najlepszych pracowników.

Jeśli macie pytania związane z doborem partnerów biznesowych to chętnie odpowiem na nie na moim profilu: https://www.facebook.com/ArturKurasinskiDoPierwszejPracy?ref=ts&fref=ts .

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl