Anna Łukasiewicz

Anna Łukasiewicz

Mentor: HR

Studia niezgodne z oczekiwaniami…i co dalej?

Dokonanie wyboru kierunku studiów dla niektórych jest tylko formalnością, gdyż od dawna wiedzieli „gdzie iść”. Są i tacy, których trudny wybór podyktowany był nie do końca świadomymi przesłankami. Kierunek był trendy lub prestiżowy, takie było oczekiwanie rodziców czy też znajomi tam szli. A może przyszły zawód wydawał się ciekawy, łatwy, dochodowy?

Studia niezgodne z oczekiwaniami…i co dalej? Zarówno jednych, jak i drugich rzeczywistość mogła zaskoczyć. To, co z nazwy wydawało się ciekawe, podczas kilkuletniego zgłębienia okazało się niepotrzebną nudą? Rynek pracy mało łaskawy? A może po prostu nie chcesz wejść do świata biznesu, którego zakątki zacząłeś poznawać?

Nie czujesz, że będziesz właściwą osobą na właściwym miejscu?

Odwagi!

I dobrze. W końcu nie każdy wybór, tym bardziej podjęty w jeszcze bardzo młodym wieku, musi okazać się trafiony. Powiedzenie „B”, tylko dlatego, że powiedziało się „A” może być w tym przypadku wybraniem drogi z wybojami albo nawet ślepej uliczki. Niechciany zawód i zmuszanie się do pracy, której nie lubisz prędzej czy później skończy się kompletnym brakiem motywacji, narastającą frustracją, niską efektywnością, wysokim poziomem stresu, a nawet wypaleniem zawodowym. Dlatego podjęcie decyzji o zmianie to już połowa sukcesu. Jak dokonać tej zmiany?

Przeanalizuj przyszły zawód

Zacznij od wypisania zawodów, które leżą w kręgu twoich zainteresowań. Następnie dokładnie sprawdź charakter pracy wiążący się z nimi. Czym dokładnie byś się zajmował na danych stanowiskach, jakie miałbyś zadania do wykonania. Czy to praca samodzielna, zależna od zespołu, kreatywna czy też odtwórcza. Jaką odpowiedzialność ponosi się wykonując takie zawody i jakie należy mieć predyspozycje. Ważne też, by wypisać niezbędne umiejętności, wiedzę, certyfikaty i uprawnienia. Na końcu sprawdź ile ofert pracy pojawia się na takie właśnie stanowiska. Czy są to zawody popularne, jak dużo absolwentów ukierunkowanych na te właśnie profesje kończy studia oraz czy zapotrzebowanie na rynku pracy jest duże. Analizy dokonaj z pomocą internetu oraz tzw. wywiadów środowiskowych – popytaj znajomych, a może znasz lub oni znają kogoś wykonującego twój przyszły zawód?

Prześwietl siebie

Czas przeanalizować własne kompetencje i predyspozycje. Możesz posłużyć się specjalnymi testami, dostępnymi w internecie. Wypełniając je, poznasz przybliżone poziomy swoich zdolności (np. analityczne, numeryczne, słowotwórcze, logiczne myślenie, kreatywność itp.) oraz predyspozycji osobowościowych, czyli cech, które posiadasz od dawna. Wypisz również swoje mocne i słabe strony. Jaką posiadasz wiedzę, a jakiej ci brak. Pod lupę weź również swoje umiejętności, doświadczenie, kursy i szkolenia. Zastanów się jakie są twoje najlepsze metody pracy (samodzielna czy grupowa, łatwiej skupiasz się rano czy raczej po południu, potrafisz się podporządkować czy ponad wszystko cenisz sobie niezależność). Popytaj również swoich najbliższych o opinię na swój temat pod kątem zawodowym. Być może nie dostrzegasz pewnych cech lub przyzwyczajeń.

Zdobądź kompetencje

Teraz zestaw ze sobą dwie analizy. Stwórz obraz podobieństw i różnic tego, co posiadasz, z tym, czego wymaga twój przyszły zawód. W wyniku porównania powinieneś uzyskać informacje co możesz zrobić, by zmienić zawód. Jaką wiedzę nabyć, jakie kompetencje zdobyć. Twoje dotychczasowe studia nie pójdą na marne. Masz podstawę (np. tytuł licencjata lub magistra), a teraz możesz kontynuować edukację bogatszy o to doświadczenie, które już posiadasz. Dziś ludzie uczą się przez całe życie, a na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta studiów podyplomowych, kursów i szkoleń. Zdobędziesz na nich niezbędną wiedzę i umiejętności. Możesz już także rozpocząć staż w nowo wybranym kierunku. Nic tak nie zweryfikuje dokonanego wyboru jak po prostu doświadczenie.

Poradź się

Nadal nie jesteś pewien, że twoje przemyślenia i wnioski są słuszne? Poradź się specjalisty w dziedzinie doradztwa zawodowego. On przeprowadzi analizę twoich predyspozycji i pomoże ci w dokonaniu właściwego wyboru. Spotkanie z osobą, której wcześniej nie znałeś pozwoli ci również obiektywnie spojrzeć na twoje życie zawodowe i dokonać niezbędnych zmian.

Pamiętaj, że w swoim życiu możesz przekwalifikować się jeszcze wielokrotnie. Nie jesteś w stanie przewidzieć, jaki będzie rynek pracy za 20 lat. Zmiana zawodu niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. To okazja do rozwoju i poznania nowego obszaru. Najważniejsze, by taką potrzebę zauważyć i mieć odwagę zmienić swoje życie zawodowe na lepsze.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl