Anna Łukasiewicz

Anna Łukasiewicz

Mentor: HR

Ścieżka kariery, czyli co zrobić, by nie zbłądzić

Budowanie własnej ścieżki kariery nie jest zadaniem łatwym. Co zrobić, by znaleźć odpowiednie drogowskazy? Jak obrać właściwą drogę do zawodowej satysfakcji i samospełnienia? Jak nie zabrnąć w ślepą uliczkę?

Ścieżka kariery, czyli co zrobić, by nie zbłądzić Rozpoczynając pracę po studiach, do czasu przejścia na emeryturę, prawdopodobnie przepracujesz ponad 80 tysięcy godzin. Właściwie to od ciebie zależy, czy będą to godziny spędzone w pracy z przyjemnością czy przymusem. Obranie właściwej ścieżki kariery to również uniknięcie wypalenia zawodowego. Dlatego postępuj zgodnie z drogowskazami kariery.

Drogowskaz 1: Wyznacz cel

Zastanów się, co właściwie chciałbyś osiągnąć w życiu, kim chciałbyś być. Na razie nie ograniczaj się do tego, co wydaje ci się możliwe i osiągalne. Wybierz dziedziny, które są ci bliskie. Pomyśl, czy masz wymarzony zawód, czy jedynie jakiś ulubiony obszar np. medycyna, prawo, księgowość. W tym celu zastanów się również, jak widzisz siebie za pięć czy dziesięć lat. Poznaj, jakie zasoby osobiste potrzebne są do pracy w zawodach, które cię interesują. Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj z osobami, które już wykonują taką pracę.

Drogowskaz 2: Uwzględnij zainteresowania

Jeśli praca zawodowa jest jednocześnie twoją pasją, nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia. Praca stanie się twoją przyjemnością. Dlatego niezwykle istotne jest dokonanie wyboru zawodowego zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Nie znaczy to jednak, że jeśli studiujesz marketing i lubisz jeździć konno, to musisz rzucić kompetencje marketingowe i zostać zawodowym jeźdźcem. Jednak temat związany z rynkiem jeździectwa daje ci pewną przewagę. Może warto w tej właśnie branży zająć się np. promowaniem wyścigów? Pomyśl, jakie sytuacje i zadania motywują cię do działania i w którym kierunku chcesz się rozwijać, tak żebyś nie musiał zmuszać się do wykonywania niechcianej pracy.

Drogowskaz 3: Przeanalizuj kompetencje

Stwórz podsumowanie swoich kompetencji. W tabeli (2 kolumny i 2 wiersze) wypisz wszystkie swoje mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia wynikające z zewnątrz (nie do końca zależne od ciebie). W mocnych i słabych stronach wypisz, jakie zdolności i umiejętności masz oraz te, których ci brakuje do wykonywania wymarzonego zawodu. Przykładowo możesz wypisać, że umiesz efektywnie rozwiązywać problemy, szybko adaptujesz się do zmian, łatwo nawiązujesz kontakty, ale nie potrafisz pracować w stresie. Wymień w tym miejscu również doświadczenie i wiedzę, jaką posiadasz oraz cechy osobiste, które mogą ci pomóc lub przeszkodzić w pracy w twoim przyszłym zawodzie. Pamiętaj, że wiedzę i doświadczenie można nabywać, a umiejętności rozwijać. To, co ulega niewielkiej zmianie, to nasze wrodzone i rozwinięte w dzieciństwie cechy osobowości, które mogą pomóc lub przeszkodzić w zawodowym wyborze. Myśląc o szansach i zagrożeniach zewnętrznych, zastanów się na kwestiami płynącymi z rynku pracy, np. dużo ofert pracy w danym zawodzie, konieczność przeprowadzki itp.

Drogowskaz 4: Kieruj się wartościami

Ważne, by w wytyczaniu ścieżki zawodowej wziąć pod uwagę własną hierarchię wartości, czyli to, co jest dla ciebie w życiu najważniejsze (np. czas spędzony z rodziną), czego nie jesteś w stanie robić (np. pracować w firmie, która produkuje tytoń, gdyż jesteś zagorzałym przeciwnikiem palenia), jakimi wartościami kierujesz się w życiu, z czego nie mógłbyś zrezygnować i co cenisz w szczególności. Taka analiza własnych wartości pozwoli ci wykluczyć zawody w których nie będziesz się dobrze czuł. Zastanów się również jaki jest twój najskuteczniejszy tryb pracy. Efektywniej pracujesz rano czy dopiero w południe lub wieczorem (praca w urzędzie niewskazana)? Wolisz pracować samodzielnie czy w grupie? Otrzymywać zadania, z których się wywiązujesz, kreować rozwiązania dla kogoś (może praca w agencji?) czy może masz silną potrzebę autonomii i niezależności stanowiskowej (a może własna firma)?

Aby obrać właściwą ścieżkę kariery, należy przede wszystkim poznać siebie. Możesz to zrobić dzięki autoanalizie. Pomocne mogą okazać się również różne narzędzia i testy do badania kompetencji i osobowości, które znajdziesz w internecie. Pamiętaj też, że niekoniecznie wybierasz jedną drogę na całe życie. W każdej chwili możesz się przekwalifikować i wybrać inny kierunek. Może to jednak wymagać więcej poświęceń, dlatego warto czytać drogowskazy i kierować się zgodnie z własnymi przekonaniami.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl