Anna Łukasiewicz

Anna Łukasiewicz

Mentor: HR

Pierwszy dzień w pracy? Nie taki diabeł straszny…

…jak go wyobraźnia maluje. Każda nowa praca wiąże się ze stresem. Nowa praca, która do tego jest pierwszą poważną pracą w życiu, tym bardziej może nadmierny stres wywołać. Jak sobie z nim poradzić i zrobić dobre wrażenie?

Odpowiednie przygotowanie
Obowiązuje tutaj dokładnie taka sama zasada, jak przed rozmową kwalifikacyjną. Boimy się bowiem tego, co nieznane. Przed pierwszym dniem w pracy możesz jeszcze raz zapoznać się z informacjami umieszczonymi na firmowej stronie internetowej. Przypomnij sobie również, co o firmie mówiono podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak wyglądał budynek od zewnątrz i od środka. Oczyma wyobraźni przenieś się tam na chwilę. Pomyśl, że wszystko, co jest ci teraz potrzebne, już wiesz. Resztę dowiesz się z upływem czasu. Zadbaj również o odpowiedni wypoczynek. Zrelaksuj się i wyśpij. Zjedz dobre śniadanie i wypij herbatę. Nie wiadomo jaki będziesz miał plan pierwszego dnia w nowej pracy i może być niezręcznie już rano prosić o przerwę na śniadanie. Na koniec najważniejsze – weź ze sobą wiarę w siebie i dobry nastrój. Ciesz się, że to właśnie ty zostałeś wybrany do tej pracy i dzięki temu możesz zdobyć swoje pierwsze doświadczenie i poznać nowe osoby.

Pierwszy dzień w pracy? Nie taki diabeł straszny… Masz prawo nie wiedzieć
To jakże banalne powiedzenie „kto pyta, nie błądzi” ma w sobie dużo prawdy. Nie bój się pytać w nowej pracy. Masz prawo pewnych kwestii nie wiedzieć – zarówno organizacyjnych, jak i merytorycznych. Im więcej się dowiesz, tym mniej będziesz się stresował, że zrobisz coś źle. W wielu firmach istnieje program wdrażania i adaptacji nowych pracowników do firmy. Pracownik dowiaduje się wtedy jakie w firmie panują zwyczaje, jaki jest prawidłowy obieg różnych dokumentów, wartości etyczne czy wykorzystywane programy informatyczne. Jest również wdrażany do swoich obowiązków. Jeśli w twojej nowej firmie nie ma takiego programu adaptacji, zapewne będziesz miał przynajmniej rozmowę ze swoim nowym przełożonym. To dobry czas na zadanie niezbędnych pytań. O udzielenie informacji możesz też prosić współpracowników. Staraj się jednak robić to podczas ich przerwy w pracy i kumuluj pytania, by nie przeszkadzać im co chwilę w wykonywaniu swoich obowiązków.

Bądź otwarty
Mówię o otwartości na ludzi i na nowe doświadczenie. Jako nowy pracownik przedstaw się swoim współpracownikom (chyba, że zrobi to w twoim imieniu twój przełożony). Staraj się zbudować dobre relacje od pierwszych dni swojej pracy. Możesz zapytać ich o obowiązujące w dziale zwyczaje, zasady czy obowiązki. Jako nowy pracownik możesz również dać jakiś pozytywny element od siebie – może to być przyniesienie pierwszego dnia cukierków na powitanie i położenie ich np. w pokoju (przy założeniu, że siedzicie w kilka osób), w dostępnym dla wszystkich miejscu. Bądź również otwarty na nowe doświadczenie. Staraj się słuchać i rozumieć. Nawet jeśli pewne informacje czy też decyzje wydają ci się absurdalne, nie krytykuj ich. Zadawaj zamiast tego pytania, które pozwolą ci zrozumieć podstawę różnych zasad i decyzji. Pamiętaj, że to, co z twojego punktu widzenia może wydawać się dziwne, może być podyktowane racjonalnymi przesłankami, o których nie wiesz. Otwarte podejście do ludzi i zadań pozwoli ci zbudować pozytywne relacje ze współpracownikami i przełożonym.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl