Anna Łukasiewicz

Anna Łukasiewicz

Mentor: HR

Gotowy na wszystko? ...czyli jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Serce bije, jakby chciało wyskoczyć z klatki piersiowej, na twarzy pojawiają się rumieńce, na dłoniach pot? Nogi robią się jak z waty, głos się załamuje, a w głowie nagle pustka? Jak pokonać stres, by nie odebrał ci szansy na zdobycie wymarzonej pracy? A może stres na rozmowie jest ci obcy?

To naturalne, jeśli stresujesz się przed rozmową kwalifikacyjną. Im bardziej zależy ci na otrzymaniu danej pracy, tym bardziej stres daje o sobie znać. U każdego stres objawia się nieco inaczej. Niektórych paraliżuje, u innych nawet wywołuje śmiech! W dużej mierze możesz go pokonać. Jak? Wystarczy dobrze przygotować się na spotkanie. Boisz się tego, co nieznane. Zapoznaj, więc swój mózg (wyobraźnię) ze spotkaniem, które cię czeka. Dzięki porządnemu przygotowaniu się do rozmowy, znacznie zwiększysz szansę na zatrudnienie.

A może należysz do grona osób, których rozmowy kwalifikacyjne nie stresują w ogóle? Jeśli tak, to pewnie niejedna osoba zazdrości ci tego stanu. Pamiętaj jednak, że zbytnie rozluźnienie wcale nie jest takie dobre, jakby się wydawało. Umiarkowany poziom stresu potrafi bowiem pozytywnie zmotywować kandydata i zwiększyć jego starania. Zbyt luźne podejście może być natomiast odebrane przez pracodawcę jako nadmierna pewność siebie a nawet arogancja. Szczególnie, jeśli to podejście spowoduje brak przygotowania się do rozmowy. Brak stresu i poczucie pewności siebie na pewno nie usprawiedliwi braku odpowiedzi choćby na pytanie o znajomość firmy czy branży, do której aplikujesz. Dlatego poniższe rady dotyczą zarówno osób zestresowanych przed rozmową, jak i tych podchodzących do życia z dużym dystansem.

Poznaj siebie

Usystematyzuj w swojej głowie informacje o sobie. Przeczytaj swoje CV i zastanów się, co kryje się pod tym, co napisałeś. Przypomnij sobie, co wartościowego robiłeś na praktykach czy stażu. Jakim jeszcze doświadczeniem możesz się pochwalić potencjalnemu pracodawcy. Dlaczego wybrałeś akurat te kierunki studiów, jak zwiększałeś swoją wiedzę i podnosiłeś umiejętności. Pomyśl, jakimi dobrymi cechami się wyróżniasz i poszukaj w swojej głowie realnego uzasadnienia tych atutów, tak, by móc podać rekruterowi konkretne przykłady. Pomyśl również o swoich umiejętnościach i doświadczeniu, szczególnie pod kątem stanowiska, na które aplikujesz. Na koniec zastanów się jak ciekawie przedstawić swoje hobby, jeśli będziesz o nie zapytany. Może ono też potwierdzi któreś z twoich wartości?

Porozmawiaj... z lustrem

Poćwicz rozmowę… z samym sobą. I wcale nie myśl, że to nie jest normalne. Dzięki patrzeniu na siebie w lustrze możesz zaobserwować swoją postawę, mimikę twarzy, gestykulację i skorygować to, co nie działa na Twoją korzyść (np. zgarbiona sylwetka, dziwny grymas na twarzy podczas zastanawiania się). Nie znaczy to jednak, żebyś wyuczył się teraz wszystkich gestów – to byłoby bardzo nienaturalne. Ćwiczenie przed lustrem ma również na celu posłuchanie swojego głosu (powinien być silny i pewny) oraz usłyszenie tego, co się mówi (mimo, że do słuchania lustro nie jest potrzebne). Spróbuj kilka razy opowiedzieć o sobie (swoim doświadczeniu i atutach), nie ucząc się niczego na pamięć. Zobaczysz, że po tych kilku razach twoje wypowiedzi będą bardziej spójne, logiczne, naturalne i rozbudowane. Jako osoba z drugiej strony lustra, postaraj się ocenić siebie. Zastanów się np. co jeszcze możesz powiedzieć, by wzbogacić swoją wypowiedź.

Bądź przed czasem

Zapewne znane jest ci powiedzenie „złośliwość rzeczy martwych”. Dlatego zrób wszystko, by ta złośliwość nie dołożyła ci stresu. Na rozmowę wyjdź odpowiednio wcześniej – tak, jakbyś chciał być na miejscu 15 minut przed czasem. Zabierz ze sobą numer telefonu do osoby, z którą masz się spotkać. Jeśli, mimo wcześniejszego wyjścia z domu, po drodze wydarzy się coś nieprzewidzianego, co nie pozwoli dotrzeć ci na czas, będziesz mógł skontaktować się z rekruterem, poinformować go o zdarzeniu i zapytać o możliwość przesunięcia godziny spotkania.

Zrelaksuj się i myśl pozytywnie!

Pamiętaj, by na rozmowę iść wyspanym i wypoczętym. Pozwoli ci bardziej skupić się na odpowiedziach i ewentualnych zadaniach do wykonania podczas spotkania. Wypoczynek ma też duże znaczenie przy radzeniu sobie ze stresem. Osoba wypoczęta i zrelaksowana wygląda na bardziej optymistyczną. Pozytywne myślenie ma ogromne znaczenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli wierzysz w swoje możliwości, znasz swoją wartość i potrafisz wyobrazić sobie dobre zakończenie, zwiększasz swoje szansę na powodzenie nawet o 50 procent!

Co jeśli nie uda się zdobyć tej pracy? Głowa do góry, być może nie była ona dla ciebie. Potraktuj to jako doświadczenie przed kolejną rozmową. Im ich więcej, tym swobodniej czujesz się na kolejnej. W swoim życiu na takich rozmowach prawdopodobnie będziesz jeszcze wiele razy.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl