Anna Łukasiewicz

Anna Łukasiewicz

Mentor: HR

Dobre CV… co kryje w sobie?

Osoba prowadząca rekrutację ma często do przejrzenia setki podań na jedno stanowisko. Niestety często nie ma czasu wczytywać się w obszerne CV. Dlatego planując treść do swojego życiorysu zawodowego zdecydowanie warto postawić na jakość, a nie na ilość. Nie tylko ułatwimy pracę osobie od rekrutacji, ale przede wszystkim sprawimy, że będzie ona chciała spojrzeć na nasze podanie. Zbyt duża ilość tekstu może szybko zniechęcić do czytania.Niektórzy chcą zrobić wrażenie ilością, inni jakością tego, co wpisują do swojego życiorysu zawodowego. Co tak naprawdę jest ważne w CV? Poniżej znajdziesz najważniejsze punkty, które powinny się w nim znaleźć:


Dane kontaktowe

Podstawa, bez której pracodawca nie będzie mógł się z kandydatem skontaktować. Niby logiczne, jednak nie zawsze wiemy, co powinno być w nich zawarte. Jeśli spojrzeć na dawne wzory zawodowego życiorysu, jest w nim praktycznie wszystko – od imienia i nazwiska począwszy, na stanie cywilnym i liczbie dzieci skończywszy. Tylko czy te ostatnie informacje nie dotyczą przypadkiem życia osobistego? Oczywiście nie ma potrzeby dzielić się nimi z potencjalnym pracodawcą. Jest to wręcz niewskazane, gdyż zabierają nam cenne miejsce na „kartce”. I tak, w miejscu poświęconym na dane kontaktowe, od których CV zazwyczaj się rozpoczyna, należy wpisać imię, nazwisko, nr telefonu, adres email. Opcjonalnie można miejscowość (lub cały adres zamieszkania), adres swojej strony internetowej, datę urodzenia. Inne informacje, jeśli w ofercie nie ma odnośnie nich specjalnego życzenia, są po prostu zbędne.


Wykształcenie

To zazwyczaj drugi element CV. Jeśli jednak w indywidualnym przypadku bardziej od wykształcenia cenne jest doświadczenie, warto to drugie wyeksponować zaraz pod danymi kontaktowymi. Wykształcenie powinno być wypisane chronologicznie, najlepiej od ostatniego do najdawniejszego. Należy podać nazwę uczelni, skończony kierunek i ewentualnie specjalizację. Czy umieszczać nazwę skończonego liceum? Ogólnie nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak ktoś ukończył bardzo dobrą szkołę lub o specjalnym profilu, który może okazać się atutem przy ubieganiu się na dane stanowisko, jak najbardziej można to zrobić. Również w przypadku, kiedy nasze CV jest dość ubogie w elementy dotyczące edukacji i wykształcenia, warto poszerzyć je o tę informację.

Dziś, kiedy dyplom wyższej uczelni posiada prawie co trzeci Polak aktywny zawodowo (dwukrotnie więcej niż 10 lat temu), kierunek wykształcenia w wielu zawodach nie jest aż tak istotny. Liczy się natomiast doświadczenie.


Doświadczenie

Należy je wypisać chronologicznie – od najświeższego do najdawniejszego. Wśród tych informacji, oprócz zakresu dat, powinny znajdować się: pełna nazwa firmy, nazwa zajmowanego stanowiska oraz podstawowe obowiązki. Te ostatnie powinny być napisane mniejszą czcionką, tak aby osoba czytająca CV mogła łatwo wychwycić w pierwszej kolejności wszystkie miejsca pracy, a dopiero następnie, kiedy będzie miała na to czas, zapoznać się ze szczegółami. Co, jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, żadnego stażu ani praktyki? Wypisz wszystko, co wiąże się z Twoją działalnością i aktywnością okołozawodową. Przykładem może być działalność w kole naukowym lub studenckiej organizacji, pomoc w organizacji targów czy konferencji, działalność charytatywna, wolontariat.


Pozostałe informacje

W CV nie powinno też zabraknąć informacji o znajomości języków obcych. Najlepiej posługiwać się uniwersalnym oznaczeniem poziomu znajomości językowej, np. tym przyjętym przez Radę Europy: Sześć poziomów oznaczonych jest wielką literą i dodatkowo cyfrą: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Poziom A1 odpowiada najmniejszej biegłości, a poziom C2 – największej. W CV warto umieścić również przebyte szkolenia, dodatkowe uprawnienia i umiejętności.


Zdjęcie

Przy wysyłce standardowego CV najlepiej umieścić je w górnym prawym lub lewym rogu. Ta lokalizacja nie jest jednak obowiązkowa i zależy od kreatywności kandydata. Obowiązkowo natomiast zdjęcie powinno być poważne i profesjonalnie zrobione. Wykonane komórką podczas imprezy niekoniecznie zrobi na pracodawcy dobre wrażenie.


Treść ponad standard

CV można porównać do zapakowanego pudełka. Opakowanie to forma, w jakiej podasz swój życiorys. Czy będzie to tradycyjna forma papierowa lub krótki film, w którym przedstawisz swoją osobę zależy od Ciebie i stanowiska, na które aplikujesz. Im bardziej atrakcyjne opakowanie, tym większe prawdopodobieństwo, że rekruter chwyci właśnie twoje pudełko i je otworzy. To, co zastanie w środku, to właśnie wartość merytoryczna. Jeśli zaciekawisz go walorami zewnętrznymi, tym bardziej zadbaj o środek, inaczej poczuje się oszukany. Pomyśl, jak dzięki treści możesz wyjść ponad standard. To, czym możesz przyciągnąć uwagę, jest napisanie krótkiego profilu zawodowego tuż pod danymi kontaktowymi (np. w ciekawej ramce). Jeśli aplikujesz na stanowisko w dziale sprzedaży, możesz zawrzeć tam posiadane cechy i pasje, które są niezbędne w tym obszarze, np. „Urodzony negocjator; Pasjonat zachowań konsumenckich; Znawca technik komunikacji i sprzedaży”. Jeśli aplikujesz do branży IT, możesz wymienić w tej ramce języki programowania, które znasz lub posiadane certyfikaty, jeśli to one zostały określone jako główne kryterium w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Napisanie odpowiednich informacji do CV to pierwszy krok do znalezienia pracy. Teraz jeszcze warto pomyśleć, jak wyróżnić się wśród tłumu kandydatów, ale o tym w następnym artykule.

Przeczytaj inne ciekawe artykuły na Blogu pracowników Credit Agricole: CAsfera.pl. Zapraszamy!

Podziel się
ze znajomymi:

Subskrybuj nasz
kanał na YouTube
Przejdź na
www.credit-agricole.pl